Osoby, które zawarły związek małżeński na terytorium Republiki Greckiej, zgodnie z miejscowym prawem mogą ubiegać się o wpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego do polskich ksiąg stanu cywilnego.
Rejestracji małżeństwa zawartego za granicą możemy dokonać bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego w Polsce: osobiście, a także za pośrednictwem najbliższej rodziny albo innej osoby upoważnionej. Jeżeli rejestracji ma dokonać członek najbliższej rodziny, to nie musi posiadać naszego pełnomocnictwa. Jeśli rejestracji dokonuje dalszy krewny lub znajomy, musimy dać mu pisemne pełnomocnictwo.
Warto wiedzieć
Małżeństwo możemy również zarejestrować za pośrednictwem konsulatu. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej kosztowne i czasochłonne niż bezpośrednia rejestracja. Wniosek taki jest kierowany do USC ostatniego miejsca zamieszkania osoby w Polsce. Osoby, które nigdy nie posiadały miejsca pobytu w Polsce, wniosek składają za pośrednictwem konsulatu do USC m.st. Warszawy, jednak z uwagi na dużą liczbę składanych wniosków czas oczekiwania na rejestrację może być bardzo długi.
Małżonkowie, jeżeli oboje posiadają obywatelstwo polskie winni zgłosić się do Konsulatu w Grecji przedkładając:
- dokument tożsamości
- odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego wydany przez grecki USC
- tłumaczenie aktu greckiego na j. polski
- zupełny odpis aktu urodzenia.
Jeżeli obywatele polscy w czasie zawierania związku małżeńskiego nie złożyli oświadczeń w sprawie wyboru nazwisk dla dzieci i własnych mogą to uczynić przed konsulem.
Jeżeli tylko jedna ze stron związku małżeńskiego posiada obywatelstwo polskie winna przedłożyć w Konsulacie:
- dokument tożsamości
- odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego wydany przez grecki USC
- tłumaczenie aktu greckiego na j. polski
- zupełny odpis aktu urodzeniaJeżeli w czasie ceremonii ślubnej obywatel polski nie złożył oświadczenia w sprawie wyboru nazwiska jakie będzie nosić po zawarciu związku małżeńskiego może to uczynić przed konsulem.
Rejestracji dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Może to nastąpić przez:
- wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego,
- odtworzenie aktu stanu cywilnego – jeśli nie można uzyskać zagranicznego odpisu aktu małżeństwa,
- zarejestrowanie małżeństwa, które nie zostało zgłoszone za granicą.
Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa kieruje się do kierownika USC:
- właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania – jeśli wnioskodawca nie ma w kraju aktualnego miejsca zamieszkania,
- m.st. Warszawy – jeśli wnioskodawca nigdy nie miał w kraju miejsca zamieszkania lub jeżeli wniosek składa konsul.
Dokumenty składane wraz z wnioskiem pozostają w urzędzie stanu cywilnego. Kierownik USC może wydać poświadczoną kserokopię złożonych dokumentów.
Dokumenty składane wraz z wnioskiem pozostają w urzędzie stanu cywilnego. Kierownik USC może wydać poświadczoną kserokopię złożonych dokumentów
Jeżeli obywatel polski zawierający małżeństwo za granicą nie złożył oświadczenia w sprawie swojego nazwiska, może je złożyć wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw. Jeśli małżeństwo zostało zawartego przez obywateli polskich, małżonkowie mogą również złożyć oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z tego małżeństwa. Takie oświadczenie można złożyć również w wypadku małżeństwa mieszanego.