Raj na Peloponezie

Naflplio- pierwsza stolica nowożytnej Grecji, według wielu najbardziej romantyczne miejsce w całym kraju.

Miasto na Peloponezie z cudownymi, wąskimi uliczkami, widokiem wartym każdej ceny i atmosferą, której nie spotkamy w żadnym innym mieście. Miasto, nad którym unosi się cudowna aura, jest spokojnie, a zarazem spotykamy tutaj ogrom ludzi, siedzących wieczorem w restauracjach, uroku dodają białe domy z czerwoną dachówką, wąskie uliczki i liczne świątynie. Jedną z nich jest Kościół katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, co jest w niej niezwykłego?

nafplio uliczka
Parafia przy Kościele Przemienienia Pańskiego prowadzona jest od 6 lat przez polskiego duchownego, księdza Jerzego Chorzempę.

Ta świątynia ma kształt kwadratu, której boki mierzą 8 i pół metra. Jest ona świetnym przykładem tureckiej architektury. W jej wnętrzu znajdują się dwa marmurowe grobowce i malowidło Świętej Rodziny kopia Rafaela Santi ofiarowana przez króla Ludwika Filipa królowi Ottonowi, który ją ofiarował 1843 r. kościołowi katolickiemu w Nafplio.

nafplio kosciol

Ksiądz, jak mieliśmy okazję się przekonać ma najlepszy widok w całym Nafplio, a to dlatego, że kościółek leży u szczytu stromej uliczki i zwrócony jest w stronę morza. Niedzielne Msze Święte odprawiane są w języku polskim, a Polacy stanowią większość wiernych uczestniczących w nabożeństwie. Ponadto ksiądz wraz z parafianami przerobił część pomieszczeń przy budynku kościoła na pokoje dla wiernych, którzy chcą spędzić parę dni w Nafplio i usłyszeć ciekawe historie z ust duchownego. Jest też wspólna kuchnia, ogromny stół do spożywania posiłków i kilka łazienek. Jest to wspaniałe, kameralne i ciche miejsce, wręcz idealne na wakacje w tym cudownym mieście.

nafplio widok bourdzi2

Ksiądz Jerzy prężnie działa na terenie parafii, ciężko go zastać w domu, spotyka się z wiernymi, często Polakami, dba o stan techniczny świątyni i odprawia msze w różnych miejscach na terenie Peloponezu. Polski proboszcz, pomimo pobytu na obcej ziemi stara się integrować polską społeczność w Grecji.
Podczas spędzonych tam trzech dni, poznaliśmy księdza jako gościnnego, pełnego entuzjazmu i energii człowieka, który pomoże we wszystkim i na którego zawsze można liczyć.

Mieliśmy okazję porozmawiać z jedną z parafianek, która o księdzu powiedziała ,,Ksiądz to jest złoty człowiek! Wszystko robi sam, wszędzie go pełno! Ciężko go złapać na chwili bezczynności. Taki Nasz kochany kapłan”.

nafplio ksiadz

Warto wspomnieć o odznaczeniu wręczonym księdzu przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Ksiądz Jerzy Chorzempa za kultywowanie polskich tradycji narodowych wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst: Aneta Brzuska
Zdjęcia: Krzysztof Mlyczyński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne