Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiUroczystość upamiętniająca Świętο Wojska Polskiego w Atenach

Uroczystość upamiętniająca Świętο Wojska Polskiego w Atenach

12 września, w rocznicę Bitwy pod Wiedniem, zwanej Odsieczą Wiedeńską, Wojska Lądowe obchodzą swoje Święto. W tym dniu Attaché Obrony RP w Atenach zorganizował przyjęcie, w celu upamiętnienia wszystkich Polskich Sił Zbrojnych.

Ceremonia miała miejsce w sali bankietowej w Klubie Oficerskim Greckich Sił Zbrojnych. Na uroczystość w imieniu attaché obrony RP, płk. Zbigniewa Rybki zostali zaproszeni m.in.: korpus dyplomatyczny, wysokiej rangi wojskowi i najważniejsi reprezentanci greckiej Polonii.

swp8 2018 swp7 2018 swp4 2018

Kiedy każdy zajął swoje miejsce, rozpoczęła się główna ceremonia. Na początku uroczystości zabrzmiały hymny obydwu krajów – polski oraz grecki, a tuż po tym głos zabrał płk Zbigniew Rybka. Jego przemowa dotyczyła setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ujął w niej także fakt, że Grecja jako jeden z pierwszych krajów uznała Polskę za niepodległe państwo. Poniekąd zwrócił uwagę na przypadającą w 2019 roku setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Grecją.

swp3 2018 swp2 2018 swp10 2018

Część oficjalna zawierała również występ polskich dzieci, ubranych w narodowe stroje ludowe. W programie artystycznym dzieci zaprezentowały tańce m.in. „Krakowiaka” i pieśni patriotyczne, co było doskonałą okazją do przypomnienia naszych tradycji narodowych.

Po uroczystym wstępie, była możliwość poznania wszystkich ważnych osób znajdujących się na sali.

swp12 2018 swp5 2018   swp13 2018

Wydarzenie dopełniały greckie przysmaki. Nie brakowało także przeróżnych napojów serwowanych przez barmanów, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Całość upłynęła w bardzo przyjaznej atmosferze, gdyż nikt zdecydowanie nie mógł narzekać na brak tematów do rozmów.

opr. Paulina Hędrzak

zdjęcia: Marzena Mavridis

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne