Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaDlaczego grecka kawa uważana jest za najzdrowszą na świecie?

Dlaczego grecka kawa uważana jest za najzdrowszą na świecie?

Ogólnoświatowe badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że grecka kawa ma duże korzyści zdrowotne. Można nawet stwierdzić, że picie jednej filiżanki kawy dziennie może wydłużyć życie.

Główną różnicą między grecką kawą a inną kofeiną jest to, że grecka kawa jest zwykle popijana bardzo wolno. Grecy delektują się kawą podczas przeróżnych spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Poza piciem kawy ważny jest również fakt, że Grecy prowadzą bardzo spokojny styl życia, który zmniejsza ogólny stres.

Grecka kawa jest bogata w przeciwutleniacze i zawiera tylko umiarkowaną ilość kofeiny. Ludzie na wyspie Ikaria, którzy piją minimum jedną kawę dziennie mają lepsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do innych osób na świecie.

Grecka kawa bogata m.in.: w polifenole, substancje rozpuszczalne w lipidach i inne zdrowe dla serca związki pomaga chronić tętnice i wzmacnia ogólny stan odpornościowy.

Grecka kawa może również obniżyć ryzyko cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu 2, ponieważ zwiększa ona poziom hormonu we krwi człowieka, znanego jako SHGB.

Hormon ten jest odpowiedzialny za utrzymanie poziomu testosteronu i estrogenu w normalnych dawkach.

Ponadto, grecka kawa może przyspieszyć metabolizm, w wyniku czego można stracić na wadze. Wypijając tylko jedną filiżankę kawy, wskaźnik metabolizmu wzrasta chwilowo o 15%.

Opr. Paulina Hędrzak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne