Strona głównaAktualnościGrecja"Czyszczenie Aten", czyli łapanka nielegalnej emigracji

„Czyszczenie Aten”, czyli łapanka nielegalnej emigracji

W sobotę, 4 sierpnia br. w centrum Aten rozpoczęła się akcja pod kryptonimem „Gościnny Zeus ” / Ξένιος Ζευς. Codziennie na ulicach greckiej stolicy kilka tysięcy policjantów sprawdza tożsamość osób podejrzanych o nielegalny pobyt. Jest to jedna z największych w Grecji operacji wyłapywania nielegalnych imigrantów.

„Czyszczenie Aten”
Akcja „Zeus Xenios”/ Ξένιος Ζευς jest określana, jako „czyszczenie Aten” pochodzi od imienia greckiego boga gościnności. Ma to być sygnał, że Grecja wcale nie zamyka się na obcych.

Słowo ksenos oznacza zarówno 'obcego’, jak i 'gościa’. Filoksenia (goszczenie u siebie wszystkich) przegrywa obecnie z ksenofobią (czyli strach przed obcymi).

Tysiące nielegalnych imigrantów zamieszkuje rozpadające się budynki w centrum Aten oraz miejsca atrakcyjne dla turystów – chodzi o okolicę placów Omonia, czy Monastiraki, gdzie rozkwita prostytucja i narkomania.

Grecka policja w miniony weekend zatrzymała w Atenach ponad 7 tysięcy osób , w tym 1600 osób oczekuje na deportację w obozach przejściowych, a reszta po ustaleniu ich statusu została zwolniona. Większość zatrzymanych pochodzi głównie z Afryki i Azji. Pierwszy czarter z 80 deportowanymi, finansowany z europejskiego funduszu powrotów imigrantów, już odleciał do Pakistanu.

Według szacunków Ministerstwa Ochrony Obywateli do grudnia tego roku 5000 imigrantów ma być umieszczonych w ośrodkach zatrzymań ,a następnie odesłana do ich kraju pochodzenia.

Imigranci, którzy nie radzą sobie w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej w Grecji, mogą skorzystać z programu „Powrót imigrantów do domu” i wyjechać na koszt Grecji lub Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy skorzystało z niego ponad 3,5 tysiąca imigrantów.

Akcja trwa
Władze rozszerzyły akcję o kolejne miasta Grecji. Policja zidentyfikowała i aresztowała tysiące nielegalnych imigrantów, obywateli Armenii, Mołdawii, Maroka, Syrii, Iraku i Ghany, Pakistanu w regionie Epiru i Zachodniej Grecji, którzy z sfałszowanymi dokumentami lub ukryci w tirach próbowali dostać się do Europy Zachodniej.

W 11- milionowej Grecji przebywa około miliona imigrantów – liczebna ich wciąż wzrasta. Władze szacują, że każdego roku do kraju napływa około 100 000 osób. Główną drogą, którą imigranci przedostają się do Grecji jest przejście na rzece Evros, położonej na granicy z Turcją. Rzeka ma 190 km długości, jest gęsto zarośnięta z obu stron. Dziennie rzekę Evros pokonuje na łodziach i naprędce skleconych tratwach setki osób.

Rząd grecki zwiększy patrole na granicy z Turcją , zwłaszcza, że Grecji grozi fala uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne