Strona głównaAktualnościGrecjaProducenci filmowi wybierają Grecję

Producenci filmowi wybierają Grecję

Międzynarodowy przemysł filmowy na nowo odkrywa Grecję. Duże zagraniczne firmy producenckie coraz częściej decydują się na kręcenie filmów, seriali, reklam i filmów dokumentalnych w tym kraju. Niewątpliwie jest to spowodowane jego naturalnym pięknem, klimatem i światłem, a także bogatym dziedzictwem kulturowym i zabytkami – nie mówiąc już o zreformowanych zachętach do takich działań.

Produkcje o łącznej wartości ponad 200 milionów euro zostały lub mają zostać nakręcone w tym roku w Grecji, mimo że pierwsze pięć miesięcy 2021 roku zostało utracone z powodu pandemii.

Eksperci podkreślają, że ta zmiana nie jest przypadkiem, ale początkiem trendu w kierunku nowej działalności gospodarczej dla Grecji, która ma wielorakie skutki nie tylko dla wizerunku kraju za granicą z korzyścią dla turystyki, ale także dla zatrudnienia i dla setek firm.

Znacząca poprawa wizerunku Grecji na arenie międzynarodowej w ostatnich latach, w połączeniu z powrotem do stabilności politycznej i gospodarczej oraz rządem przyjaznym dla biznesu, doprowadziły do ​​rozkwitu tutejszej produkcji.

Zmiana ram prawnych w połączeniu z poważnymi firmami produkcyjnymi ściągniętymi do kraju utorowały drogę do takiej działalności, która do niedawna prawie nie istniała w Grecji.

Tego lata w Grecji kręcone są dwie duże produkcje o globalnym zasięgu: „Greek Freak” Disneya + o życiu supergwiazdy koszykówki Giannisa Antetokounmpo oraz „Knives Out 2” Netflixa z Danielem Craigiem. Źródła podają, że były rozmowy, a nawet wstępne umowy dotyczące większej liczby dużych międzynarodowych produkcji.

Jedną z zachęt, jakie Grecja oferuje producentom, jest rabat gotówkowy; po rewizji prawa zeszłego lata, kraj ograniczył biurokrację i zwiększył swoje finansowanie i przychody z zagranicznych produkcji. Tym samym mając już 166 wniosków o produkcję filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych, gier online i innych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne