Strona głównaAktualnościGrecjaPrawie 61 000 młodych podróżników zwiedza Europę pociągiem

Prawie 61 000 młodych podróżników zwiedza Europę pociągiem

Komisja Europejska ogłosiła w zeszłym tygodniu, że łącznie 60 950 Europejczyków w wieku 18-20 lat otrzyma bezpłatny bilet w ramach „DiscoverEU”.

Według Komisji o wydanie biletu podróżnego ubiegało się 333 728 młodych ludzi. „To pokazuje wielką chęć młodego pokolenia do wyruszenia w podróż DiscoverEU po Europie” – czytamy w komunikacie.

Proces selekcji opierał się na quizie wielokrotnego wyboru.

Ta runda zgłoszeń była otwarta dla młodych Europejczyków urodzonych między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 r. Wyjątkowo 19 i 20-latkowie (osoby urodzone między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2002 r) mogli się także zgłaszać po przełożeniu ich rund z powodu pandemii Covid-19.

Wybrani kandydaci będą podróżować samotnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób między marcem 2022 a lutym 2023 (z zastrzeżeniem możliwych ograniczeń zdrowotnych z powodu trwającej pandemii Covid-19). Uczestnicy będą podróżować głównie koleją, z pewnymi wyjątkami, aby umożliwić udział osobom mieszkającym na wyspach lub w odległych obszarach.  Maksymalna wartość biletu to 258 euro (na osobę). Bilety upoważniają do przejazdu 2. klasą lub klasą ekonomiczną.

„Ogłoszenie wyników DiscoverEU to dobry sposób na rozpoczęcie Europejskiego Roku Młodzieży 2022” – powiedziała komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Maria Gabriel.

„Chcemy, aby ten rok był świętem dla wszystkich młodych ludzi. Będziemy mnożyć dla nich możliwości przez cały rok, na przykład zwiększając liczbę biletów na DiscoverEU w kolejnej rundzie, która odbędzie się wiosną 2022 r.” – powiedziała.

Ponieważ DiscoverEU jest teraz częścią programu Erasmus+, młodzi uczestnicy będą mieli więcej możliwości, takich jak szkolenia informacyjne przed wyjazdem lub spotkania w całej Europie.

Sesja pytań i odpowiedzi na żywo odbędzie się 17 stycznia na oficjalnej grupie #DiscoverEU na Facebooku, podczas której uczestnicy będą zadawać pytania związane z ich przyszłą podróżą.

Komisja uruchomiła DiscoverEU w czerwcu 2018 r. Od tego czasu 685 000 kandydatów złożyło wnioski o ponad 130 000 biletów podróżnych. Sześćdziesiąt sześć procent kandydatów po raz pierwszy wyjechało pociągiem ze swojego kraju zamieszkania.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne