Strona głównaAktualnościGrecjaPożary szaleją w całej Grecji już kolejny dzień. Tysiące turystów i mieszkańców...

Pożary szaleją w całej Grecji już kolejny dzień. Tysiące turystów i mieszkańców ewakuowanych

Wysiłki służb ratunkowych trwają już kolejny dzień, aby ugasić pożary w całym kraju, które uszkodziły setki domów na północnych przedmieściach Aten, na Evii, na Peloponezie i innych miejscach. Siły przeciwpożarowe pracują na ziemi i w powietrzu.

W całej Grecji jest obecnie 56 aktywnych ognisk pożarów, poinformował w piątek wiceminister ochrony ludności i zarządzania kryzysowego Nikos Hardalias.

Poniżej przedstawiamy niektóre z trwających od wtorku pożarów w Grecji.

Wyspa Evia

Mieszkańcy nadmorskiego miasteczka Limni Evias na Evii zostali ewakuowani drogą morską po tym, jak front pożaru powrócił do miasta w piątek wieczorem. Trzy dni temu mieszkańcy obserwowali, jak pożar rozprzestrzenił się z zalesionego obszaru na północy na obrzeża miasta. W piątek mieszkańcy zebrali się na miejskiej plaży, ponieważ płomienie sprawiły, że wszystkie pobliskie drogi stały się nieprzejezdne. Ogień kilka razy zbliżył się do Dafni. Pożar ma różne fronty – na Morzu Egejskim, czyli wschodniej stronie wyspy, front przesuwa się do Mantoudi (ewakuowanego wraz z innymi wioskami) i otacza wioskę Kechries (również ewakuowaną), drugi powrócił ze Strofilii i Kirinthos z powrotem do Limni, grożąc jednocześnie miejscowości Mourtia, która jest ewakuowana.

Mieszkańcy stracili wszystko – domy, rzeczy osobiste, a w wielu przypadkach nawet pracę. Ogień spalił jeden z najstarszych i największych lasów sosnowych typu śródziemnomorskiego w całej Grecji. Las był źródłem utrzymania wielu mieszkańców, którzy zbierali wysokiej klasy sosnową żywicę, o szerokim zastosowaniu w przemyśle Grecji i Europy.

Miejscowość Rovies – nadmorski kurort została w środę pochłonięta płomieniami. Spaliło się co najmniej 150 domów. Ogromna ściana ognia spadła na obszar od północy, a płomienie w sosnowym lesie otaczającym obszar sięgały 20 metrów . Podobne sytuacja miała miejsce w Agia Anna (św. Anny).

Ano Liossia, Ateny

Pożar, który wybuchł wcześniej na przedmieściach Ano Liossia w Atenach, z pomocą silnych wiatrów rozprzestrzenia się w kierunku przedmieścia Petroupoli, poinformowała Straż Pożarna w piątek wieczorem. Na razie nie ma zagrożenia dla obszarów mieszkalnych. Obecnie działa tam 25 strażaków z 12 wozami strażackimi, 2 samolotami i helikopterem.

Olimpia (Peloponez)

Pożar lasu na obszarze Nemouta, na zachód od miasta i starożytnej Olimpii, poinformowała w piątek Straż Pożarna. Wioska Nemouta i sąsiednie obszary Villia i Tsapareika w północno-zachodnim Peloponezie zostały ewakuowane. Ruch na drodze krajowej Tripolis-Pyrgos został zamknięty z Louvros do Miraka. Pożar zagrażał zabytkom w historycznym miejscu starożytnych igrzysk olimpijskich w Olimpii. Systemy nawadniające działające przez kilka dni pomogły utrzymać obszar wilgotny i uchronił przed pożarem.

Pożar Varybobi w Attyce

Ogień w rejonie Varybobi w Atenach, największym ze wszystkich pożarów, płonął przez obszary Drosopigi i Kryoneri w kierunku Kapandriti. Ogień przeciął krajową autostradę łączącej Ateny z północną Grecją w kilku miejscach rozprzestrzeniając się na północ i wschód. Tym samym zagrażał wioskom i miastom na wschodnich zboczach Góry Parnitha. Dzielnice Polydendri, Kapandriti, Ippokrateios Politeia, Kryoneri, Kokkinovraxos, Afidnes i Drossopigi zostały ewakuowane, a tysiące ludzi musiało udać się w kierunku centrum Aten lub innych obszarów przybrzeżnych, aby znaleźć bezpieczne schronienie. W miejscowości Afidnes oraz w Ippokratios Politia, ogień pochłonął zarówno domy, jak i firmy. Sytuacja była niezwykle trudna, gdyz w ciągu dnia wzrósła intensywność wiatru do 6 stopni Beauforta. Pożar przeszedł już w kierunku jeziora Marathon z bardzo dużym obciążeniem termicznym.

Greccy strażacy chodzili od drzwi do drzwi na obszarach około 20 kilometrów na północ od Aten, nakazując ludziom ewakuację, podczas gdy helikoptery zrzucały wodę na wysokie płomienie, a gęsty dym pokrywał obszar. Władze wysłały alarmy na telefony komórkowe w okolicy, wzywając mieszkańców do opuszczenia miasta, podczas gdy obóz uchodźców na obrzeżach stolicy został ewakuowany w nocy.

W rejonie Drosopigi mieszkaniec, Giorgos Hatzispiros obejrzał zniszczenia w swoim domu w piątek rano, po raz pierwszy. Pozostały tylko zwęglone ściany parterowego domu i rowery jego dzieci, nietknięte w magazynie. Wewnątrz dym unosił się z wciąż tlącego się regału.

– Nic nie zostało – powiedział Hatzispiros. Zachęcał matkę do wyjazdu, by oszczędzić jej widoku zniszczonego domu.

Sunion (Attyka)

Pożar, który wybuchł wcześniej w piątek na Przylądku Sunion, został ugaszony, burmistrz Lavreotiki Dimitris Loukas powiedział Ateńsko-Macedońskiej Agencji Informacyjnej (ANA-MPA). Loukas zauważył, że ogień wybuchł dokładnie naprzeciwko starożytnej świątyni Posejdona.

Dodał, że dzięki szybkiej reakcji wszystkich strażaków w okolicy i wysiłkom ludności pożar został zatrzymany.

Burmistrz stwierdził również, że przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie, ponieważ wybuchł on obok hotelu, w którym znajduje się materiał łatwopalny. Ruch na autostradzie Ateny-Sounion został przywrócony.

Gythio (Peloponez)

Wicegubernator regionu Lakonia Theodoros Veroutis powiedział w piątek wieczorem ateńsko-macedońskiej agencji prasowej (ANA-MPA) że pożar zbliżył się do miasta od jego północno-wschodniej strony, a sytuacja jest tam bardzo trudna, ponieważ silne wiatry powodują, że pożar się rozprzestrzenia. Dodał, że mieszkańcy i turyści opuścili teren.

Ponad 1000 strażaków i prawie 20 samolotów walczy obecnie z poważnymi pożarami w całej Grecji, a dodatkowi strażacy, samoloty, helikoptery i pojazdy przybyli z Francji, Szwajcarii, Rumunii, Cypru, Chorwacji, Izraela i Szwecji.

Źródła: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne