Strona głównaAktualnościPolskaPowrót do szkoły: mamo, czy jesteś dobrze zorganizowana?

Powrót do szkoły: mamo, czy jesteś dobrze zorganizowana?

Szkoła tuż, tuż…Zatem powoli przygotowujemy się do tego najważniejszego dnia w życiu naszych dzieci (i naszym też!), jakim jest rozpoczęcie roku szkolnego. I to my, MAMY, musimy pamiętać o kupnie spodni, koszuli (w przypadku chłopców), czy spódniczki, sukienki, bluzeczki (w przypadku dziewczynek)… i to jeszcze nie wszystko. Do tego dochodzą stroje gimnastyczne, buty, torby, tornistry, nie mówiąc o wszelkich przyborach szkolnych, typu piórnik, i to co w piórniku, farbki, bloki rysunkowe, techniczne, zeszyty, podręczniki… Największy wydatek mają niestety rodzice dzieci idących pierwszy raz do szkoły. Pomińmy jednak kwestie finansowe, a skupmy się na rzeczach o wiele ważniejszych.

Przygotowałam listę kontrolną dla mam (wzięłam pod uwagę przede wszystkim młodsze dzieci) i mam nadzieję, że okaże się pomocna przy szykowaniu się do szkoły:
1. Nastaw swoje dziecko pozytywnie, nie strasz szkołą, bo to nic nie daje – wręcz przeciwnie, działa odpychająco, demotywująco. Wspieraj je, a to wszystko sprawi, że przejście z etapu przedszkola do pierwszej klasy będzie przyjemniejsze i łagodniejsze. Niektóre dzieci nie są jeszcze emocjonalnie dojrzałe, aby pójść do szkoły, dlatego jako rodzice powinniśmy im w tym pomóc.
2. Rozmawiaj z dzieckiem o jedzeniu drugiego śniadania oraz obiadków w szkole.
3. Ćwicz ze swoim przyszłym uczniem (uczennicą) pisanie swojego imienia, liczenie do dwudziestu (lub więcej) i naukę alfabetu, poza tym graj w gry edukacyjne, planszowe, które rozwijają intelekt, pobudzają kreatywność.
4. Czytaj dziecku książki, opowiadania. Opowiadaj również o swoich przeżyciach ze szkoły, dyskutujcie o szkole, o tym, co Ty lubiłaś najbardziej, w co się bawiłaś, jakich nauczycieli zapamiętałaś, pokaż swoje zdjęcia ze szkoły (niech tata też się włączy do dyskusji).
5. Zapoznaj swojego malucha z budynkiem przyszłej szkoły, z placem zabaw przy niej, oswój jego z tym tematem, aby złagodzić wszelkie obawy związane ze szkołą i nauką. Oprócz tego wyszukaj stronę internetową szkoły i razem zapoznajcie się z nią. Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko będzie się czuć przytłoczone przez nowe twarze w dużej szkole, dlatego mów swojej córce (swojemu synowi), że zawsze można zapoznać kogoś, kto też niepewnie czuje się w nowym miejscu.
6. Spróbuj porozmawiać z innymi mamami na temat wybranej przez Was szkoły, jeżeli nie osobiście, to może na forum mamywsieci.pl. Na pewno znajdą się mamy, które tak samo jak Ty mają obawy, jak poradzi sobie ich dziecko w szkole. Zawsze warto wymienić się informacjami i odczuciami.

Z bardziej praktycznych umiejętności:
– upewnij się, że dziecko wie, że może iść do toalety, kiedy chce i niekoniecznie musi czekać do przerwy. Dzieci powinny też wiedzieć, do kogo mogą się zwrócić z pomocą, gdy są w szkole i np. zgubią się.
– przypomnij dziecku o myciu rąk w szkole
– sprawdź jeszcze umiejętność wiązania sznurowadeł ( jeżeli dziecko ma opory, kup buty na rzepy, choć i tak musisz z nim poćwiczyć wiązanie, to nieuniknione), odróżniania stron (prawa – lewa).

Na koniec mogę powiedzieć: Mamy, bądźmy dobrej myśli, bo wszystko i tak się ułoży. A Waszym dzieciom życzę sukcesów w szkole, nawet tych najdrobniejszych!

Beata Cieślińska

con info www.mamywsieci.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne