Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaPort w Rafinie - dojazd, terminale i miejsca docelowe

Port w Rafinie – dojazd, terminale i miejsca docelowe

Port w Rafinie jest drugim najbardziej ruchliwym portem w Attyce obsługującym około 2 miliony pasażerów rocznie. Znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Aten i jest jednym z głównych miejsc, z których można dotrzeć na Cyklady lub wyspy północno-wschodniego Morza Egejskiego.

Rafina – terminale i miejsca docelowe

W porównaniu z innymi portami Aten port w Rafinie znajduje się bliżej północno-zachodnich Cyklad. Z tego powodu promy z Rafiny są najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Andros, Tinos i Mykonos.

Port pasażerski Rafina posiada jeden duży terminal, na którym znajduje się 13 ramp dla konwencjonalnych promów i 2 rampy dla szybkich statków. Postoje promów są łatwo dostępne pieszo, ponieważ molo znajduje się kilka metrów od wejścia do portu.

Latem port w Rafinie może być bardzo zatłoczony ze względu na liczne odpływy i przypływy promów. Dlatego przybycie do portu co najmniej 1 godzinę przed odpłynięciem promu jest niezbędne, zwłaszcza jeśli podróżuje się swoim pojazdem.

Trasy promowe z portu Rafina

Przez cały rok z portu Rafina kursują codziennie liczne przeprawy promowe. Promy z Rafiny zazwyczaj kursują na Cyklady, Kretę i wyspy północno-wschodniego Morza Egejskiego. Istnieją również regularne połączenia promowe z Rafiny do Marmari w Evii.

Popularne połączenia promowe

Prom z Rafiny na północne Cyklady

Port Rafina to najłatwiejszy sposób na dostanie się do Andros, Tinos i Mykonos przez cały rok. Podróż Rafina–Andros trwa od 1 do 2 godzin, trasa Rafina–Tinos zajmuje od 2 do 3 godzin, a Rafina–Mykonos może trwać od 2,5 do 4 godzin.

Prom z Rafiny na centralne i południowe Cyklady

W miesiącach letnich kursują liczne promy z Rafiny na wyspy Cyklad. Na przykład niektóre z najpopularniejszych tras to Rafina-Milos lub Rafina-Santorini.

Prom z Rafiny na Kretę

Jest to trasa sezonowa z cotygodniowymi przeprawami w okresie letnim. Prom z Rafiny do Heraklionu na Krecie trwa około 9 godzin i zazwyczaj kursuje z centralnych wysp Cyklad, takich jak Naxos czy Santorini.

Prom z Rafiny na północno-wschodnie Morze Egejskie:

W miesiącach letnich zazwyczaj kursują bezpośrednie promy z Rafiny na Ikarię lub Samos.

Jak dostać się do portu w Rafinie

Port w Rafinie znajduje się około 33 km na wschód od centrum Aten. Do portu Rafina można dotrzeć samochodem, taksówką, a także autobusem międzymiastowym (KTEL). Posiadacze samochodu lub motocykla mogą dotrzeć do portu Rafina aleją Leoforos Marathonos (przedłużenie alei Leoforos Mesogeion) lub przez Attiki Odos (A6/E94) w kierunku Markopoulo i zjazd w kierunku Rafina.

Z centrum Aten do portu w Rafinie

Z centrum Aten do Rafiny można dojechać autobusami podmiejskimi KTEL Attikis, które odjeżdżają ze stacji Nomismatokopio linii 3 metra. Częstotliwość kursowania waha się od 20 minut do dwóch godzin, pierwszy odjazd odbywa się o godzinie 5:55 rano, a ostatni o 22:40 wieczorem. Cena biletu na autobus do Rafiny to 3 euro.

Do portu w Rafinie można dojechać autobusem linii 314, który odjeżdża ze stacji metra Doukissis Plakentias linii metra 3. Autobus zatrzymuje się na przystanku Vgena i Diastavrosi Rafinas w pobliżu portu Rafina. Odległość od przystanku autobusowego do portu to około 10 minut taksówką. Linia autobusowa 314 kursuje mniej więcej co godzinę, a podróż trwa około 50 minut. Zobacz rozkład jazdy. Na tej trasie można skorzystać z biletów i kart Transportu Ateńskiego- jednorazowy kosztuje 1,20 €.

Podróż taksówką z Omonii lub Syntagma do portu w Rafinie zajmuje około 1 godziny, w zależności od natężenia ruchu. Koszt przejazdu to około 50 euro w ciągu dnia i 65 euro w taryfie nocnej (00:00-05:00). Alternatywnie możesz metrem linii 3 dojechać do stacji Nomismatokopio, a stamtąd kontynuować podróż taksówką. Koszt wynosi około 20-25 euro.

Z lotniska w Atenach do portu w Rafinie

Lotnisko w Atenach oddalone jest o 30 minut jazdy od portu w Rafinie. Z lotniska do portu bez problemu można dostać się także komunikacją miejską

Autobusy podmiejskie KTEL Attikis kursują często z lotniska i odjeżdżają z miejsca przylotów. Przystanek autobusowy znajduje się naprzeciwko wejścia do hotelu Sofitel, między wyjściami 2 i 3. Odjazdy są mniej więcej co godzinę, a podróż trwa około 30 minut. Koszt biletu z lotniska do Rafiny to 4 euro, natomiast dzieci do lat 6 podróżują za darmo.

W okolicy miejsca przylotów lotniska znajduje się postój taksówek. W zależności od natężenia ruchu, trasa lotnisko–Rafina taksówką może zająć od 20 do 40 minut. Koszt to około 35-40 euro w ciągu dnia i 50 euro w taryfie nocnej (00:00-05:00).

Parking w porcie Rafina

W porcie Rafina nie ma darmowego parkingu, chyba że zostawi się pojazd nieco dalej od wejścia do portu, na pobliskich ulicach miasta. Miejski parking Rafina znajduje się 3 minuty od terminali portowych, a ceny zaczynają się od 4,5 euro za pierwsze 6 godzin parkowania. W pobliżu portu znajdują się również prywatne parkingi płatne, które oferują możliwość parkowania na zadaszonym terenie.

Ważne numery telefonów będąc w porcie Rafina

○ Zarząd portu Rafina: +30 2294321200 – 201
○ Urzędy portu Rafina: +30 2294022840
○ Usługi dla obywateli Rafina: +30 2294078870
○ Centrum medyczne Rafina: +30 2294320011
○ Policja w porcie Rafina: +30 2294022100
○ Informacje o trasach KTEL Attikis: +30 2108808080, +30 2108808117
○ KTEL Attykis w Rafinie – dworzec autobusowy: +30 2294023440

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne