Strona głównaAktualnościGrecjaPolski kapitan statku, który zderzył się z okrętem wojennym tymczasowo zwolniony

Polski kapitan statku, który zderzył się z okrętem wojennym tymczasowo zwolniony

Polski kapitan kontenerowca „Maersk Launceston”, który we wtorek 27 października 2020 r. w godzinach porannych zderzył się z okrętem greckiej marynarki wojennej „Kallisto”w pobliżu portu Pireus zostaje tymczasowo zwolniony. Okręt wojenny został poważnie uszkodzony, rozpadł się na dwie części, a dwóch członków jego załogi zostało lekko rannych.

Kapitan, który został oskarżony o spowodowanie wypadku morskiego na skutek zaniedbania i naruszenie międzynarodowych zasad unikania kolizji został tymczasowo zwolniony.

Należy zauważyć, że zarząd portu w Pireusie zażądał od sądu terminu trzech miesięcy na przeprowadzenie ekspertyzy i analizy wszystkich danych wraz z zarejestrowanymi ruchami dwóch statków w marine traffic (międzynarodowy system śledzenia statków), które mają zostać dołączone do akt sprawy.

Liczący 266 m i 22 członków załogi pływający pod portugalską banderą kontenerowiec został naprawiony.

Do kolizji doszło we wtorek nad ranem trzy mile morskie od Pireusu, głównego portu w pobliżu Aten – relacjonuje agencja AFP. Długi na ok. 70 m , grecki Kallisto został poważnie uszkodzony, a dwie spośród 27 znajdujących się na pokładzie osób zostały lekko ranne.
Marynarka wojenna i straż przybrzeżna natychmiast podjęły akcję ratowniczą, poszkodowanych przetransportowano do szpitala, a okręt został odholowany do bazy morskiej na Salaminie.

Maersk czarteruje statek od właściciela – niemieckiego armatora John T Essberger GmbH & Co KG z grupy Deutsche Afrika-Linien / John T Essberger Group of Companies, który jest też armatorem zarządzającym kontenerowca.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne