Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPolscy przedsiębiorcy na targach HORECA 2024 w Atenach

Polscy przedsiębiorcy na targach HORECA 2024 w Atenach

Zakończyła się 18 edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA 2024. Wydarzenie odbyło się w dniach 9-12 lutego br. w Metropolitan Expo w Atenach i zgromadziło blisko 500 wystawców ponad 80 tys. zwiedzających.

Przez cztery dni na odwiedzających czekała bogata oferta, organizatorzy oferowali inspirujące warsztaty, imponujące pokazy kulinarne, mistrzostwa w przygotowywaniu kawy i koktajli, różnorodne nagrody, spotkania, networking oraz atrakcyjne oferty handlowe. HORECA 2024 po raz kolejny udowodniła, że jest wiodącą wystawą w Grecji. Dzięki niewiarygodnie dużej frekwencji było to najważniejsze forum handlowe dla branży turystycznej i gastronomicznej. Targi podkreśliły siłę i różnorodność produktów i usług dostępnych dla współczesnego profesjonalisty, który przewiduje i planuje modernizację i unowocześnienie swojej firmy.

Polskie stoisko na targach

HORECA 2024 ATENY

Ponad 20 polskich producentów z branży hotelarstwa i gastronomii współtworzyło stoisko Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) na tegorocznych targach HORECA 2024.

Wśród wystawców, po raz pierwszy, swój produkt z sukcesem prezentował Dariusz Żebrowski, wiceprezes firmy IMAGO Printer, producent nowoczesnych drukarek cyfrowych typu flatbed.
– „Jesteśmy polskim producentem wysokiej jakości drukarek cyfrowych typu flatbed m.in. drukarek UV LED, drukarek do aluminium, a także drukarek spożywczych. Po raz pierwszy przyjechaliśmy na wystawę HORECA 2024, aby nawiązać nowe współprace i przedstawić klientom naszą markę” – mówił wiceprezes firmy. Po czym dodał – „Drukarki spożywcze IMAGO umożliwiają stworzenie atrakcyjnych oraz estetycznych wydruków na czekoladzie, makaronikach, ciasteczkach czy masie cukrowej. Kolory są naturalne i żywe, a odwzorowany obraz jest precyzyjny i szczegółowy”.

Warto zaznaczyć, że atramenty spożywcze stosowane w drukarkach to powszechnie wykorzystywane w cukiernictwie barwniki. Są całkowicie bezpieczne i nietoksyczne. Powstały one zgodnie z rygorystycznymi normami UE dotyczącymi produktów spożywczych. Dodatkowo materiały wykorzystywane w maszynie są dostosowane do branży spożywczej.

HOREKA 2024 ATENY

Natomiast Hubert Owczarek, dyrektor ds. eksportu Zakładów Mięsnych Silesia S.A.  należących do Grupy Cedrob, która jest liderem na rynku polskim w produkcji drobiu, wieprzowiny, wędlin i dań, podkreślił: – „Byłem już na wielu imprezach targowych w Grecji i mogę śmiało powiedzieć, że HORECA to dobry poziom europejski. To największe tego typu targi na Bałkanach, na których obecni są przedstawiciele największych i najbardziej znanych firm”. Po czym dodał – „Od kilku lat sprzedajemy na rynku greckim drób świeży i mrożonki jako Cedrob S.A. Obecnie jesteśmy w trakcie negocjacji z dystrybutorami, aby wprowadzić na ten rynek nasze wędliny i kabanosy. Na targach spotkaliśmy wiele osób, które reprezentują firmy zainteresowane naszymi produktami, co może pozwolić nam na rozwój sprzedaży w Grecji”.

Greccy przedsiębiorcy wykazują wzmożone zainteresowanie produktami z Polski. Potwierdzeniem tego jest systematyczny wzrost udziału polskich produktów spożywczych i napojów na greckim rynku. Dlatego też polskie stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających targi, a polscy przedsiębiorcy przeprowadzili wiele spotkań biznesowych. Rynek grecki wciąż pozostaje ważnym kierunkiem dla polskiego eksportu produktów hotelarsko-gastronomicznych.

Cztery dni z życia branży

HORECA 2024

Przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej zapoznali się z najnowszymi trendami rynkowymi. Przygotowane przez Wystawców stoiska były niezwykle różnorodne i atrakcyjne. Szeroka gama najnowocześniejszego sprzętu, wśród której znalazły się m.in.: profesjonalny sprzęt gastronomiczny oraz meble, urządzenia i akcesoria niezbędne do wyposażenia zaplecza kuchennego, elementy wystroju restauracji i barów. Natomiast oprogramowanie i systemy zarządzania umożliwiały właściwy dobór oferty w zależności od potrzeb klienta. Odwiedzający mogli nie tylko uzyskać profesjonalne porady przy wyborze asortymentu, ale również mieli szansę sprawdzić działanie urządzeń, a nawet odbyć szkolenie z ich obsługi.

Ze swymi propozycjami wystąpili również dostawcy produktów żywnościowych dla gastronomii, surowców dla cukiernictwa i piekarnictwa a także napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz kawy i herbaty.

HORECA 2024 ATENY

W programie targów znalazły się liczne szkolenia, pokazy i wyjątkowe degustacje. Każdy dzień targów uświetniły prestiżowe wydarzenia. Dodatkową atrakcję stanowiły konkursy kulinarne organizowane przez znanych i cenionych szefów kuchni.

Jak co roku HO.RE.CA. była przestrzenią do nawiązywania kontaktów biznesowych i partnerskich, pozwoliła także na zapoznanie się z nowościami branżowymi, innowacjami oraz trendami, które wyznaczać będą kierunki rozwoju branży.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne