Strona głównaAktualnościGrecjaPodatek od nieruchomości o 40 % niższy

Podatek od nieruchomości o 40 % niższy

Biorąc pod uwagę inne stany, nadal istnieje wiele możliwości poprawy w zakresie opodatkowania nieruchomości.

Obciążenia podatkowe związane z nabyciem, posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości w Grecji znacznie się zmniejszyły w ciągu ostatnich kilku lat, ale nadal istnieje wiele możliwości ich zmniejszenia, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi sąsiednimi krajami, takimi jak Bułgaria.

Przedstawiciele branży zauważają, że dalsze obniżenie stawek podatkowych mogłoby doprowadzić do zmniejszenia kosztów wynajmu, ponieważ zmniejszyłoby to obciążenie wynajmujących, zapewniając tym samym odpowiednią zachętę do obniżenia cen. Niektórzy specjaliści są jednak bardziej sceptyczni co do skuteczności takiego posunięcia, ponieważ nie jest pewne, czy obniżka stawek przyniosłaby pożądany efekt, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niezadeklarowany dochód w obrocie na rynku nieruchomości.

W każdym razie, Grecja wydaje się mniej więcej na poziomie średniej europejskiej pod względem obciążenia podatkowego nieruchomości, po racjonalizacji w ostatnich latach. Chociaż nadal istnieją istotne kwestie, takie jak struktura jednolitego podatku od nieruchomości (ENFIA), który „karze” osoby posiadające nieruchomości o wartości przekraczającej 400 000 euro poprzez dodatkowy podatek, obraz jest znacznie lepszy niż kilka lat temu, kiedy Grecja znacznie opodatkowała posiadanie, a także wykorzystanie oraz kupno i sprzedaż nieruchomości.

Po ostatnich zmianach wartości stref i stawek podatkowych, ENFIA spadła nawet o 40% dla 80% właścicieli, w porównaniu do poprzednich lat. Planowane jest dalsze obniżenie podatku o 10%, jeśli nieruchomość jest ubezpieczona od katastrof naturalnych.

W Grecji znacznie uproszczono koszty kupna i sprzedaży, ponieważ w przeszłości nakładano podatek od przeniesienia własności w wysokości 8%-10% wartości nieruchomości, co zachęcało do uchylania się od opodatkowania. Obecnie podatek ten został obniżony do 3%, a w przypadku zakupu pierwszego domu obowiązuje zwolnienie z podatku do kwoty 275 000 euro. W związku z tym, obliczając inne koszty (np. prowizję pośrednika, opłatę notarialną, opłatę rejestracyjną w rejestrze o gruntach i Księdze Wieczystej), całkowity koszt zakupu i późniejszej sprzedaży nieruchomości (co jest również interesujące dla inwestorów zagranicznych) jest ograniczony do około 8,5% wartości nieruchomości, w porównaniu do 16,45% w Hiszpanii, 13% w Niemczech i 13,6% we Włoszech. Jednak w sąsiedniej Bułgarii wskaźnik ten wynosi zaledwie 7,7%.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne