Strona głównaAktualnościGrecjaPierwsze wyniki dochodzeń w sprawie pożarów

Pierwsze wyniki dochodzeń w sprawie pożarów

Sądowe dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofalnych pożarów na przedmieściach Attyki w zeszłym miesiącu wskazuje na poważne braki i pomyłki członków greckich służb pożarniczych i władz regionalnych.

Chociaż kierownictwo greckiej straży pożarnej zostało poinformowane w odpowiednim czasie, że pożar na zboczach góry Pendeli rozprzestrzenia się na osadę Neos Voutzas 23 lipca, nie wysłało odpowiednich sił do tego obszaru.

Według źródeł, prokuratorzy, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie pożarów, otrzymali zeznania, które sugerują, że wysokiej rangi oficerowie straży pożarnej nie zwracali uwagi na ostrzeżenia strażaków, którzy przekazywali informacje prosto z miejsca zdarzenia.

Oprócz zeznań prokuratorzy dysponują dowodami świadczącymi o tym, że funkcjonariusze straży pożarnej otrzymywali wezwania w 20 minut po wybuchu pożaru, a także wiadomości SMS ostrzegające o poważnym ryzyku związanym z pożarem.

Jedno z anonimowych źródeł podaje, że podjęto wysiłki w celu stworzenia zapory ogniowej, ponieważ płomienie zbliżały się do wybrzeża w Mati. Jednak tylko cztery wozy strażackie zostały wysłane do tego obszaru.

Zeznania przyjęte przez prokuratorów wskazują na braki urzędników władz lokalnych, a także członków służb ratowniczych kraju. Wydaje się prawdopodobne, że wielu z tych, którzy złożyli zeznania jako świadkowie, zostanie w najbliższych tygodniach wezwanych jako podejrzani.

Straż pożarna wydała oświadczenie w sobotę, ogłaszając, że ilość śmiertelnych ofiar pożarów wzrosła do 95. Spośród nich, 11 było ofiarami oparzeń leczonych w ateńskich szpitalach.

Opisując pożary jako „niewyobrażalną tragedię” w zeszłym tygodniu, premier Alexis Tsipras ogłosił utworzenie nowej agencji zajmującej się sytuacjami kryzysowymi, takimi jak pożary i powodzie, integrację służb ratowniczych, instytutów badawczych i zespołów wolontariuszy w zakresie zarządzania kryzysowego.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne