Strona głównaAktualnościGrecjaPierwsze w Grecji przejście dla pieszych 3D

Pierwsze w Grecji przejście dla pieszych 3D

W Katerini powstały pierwsze w Grecji trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych. Pasy zostały namalowane przed szkołą muzyczną, która znajduje się blisko drogi szybkiego ruchu.

Intencją, jaka przyświecała pomysłodawcy zebry w 3D, była poprawa bezpieczeństwa uczniów.

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych wywołują u patrzącego złudzenie optyczne. W założeniu kierowca zbliżający się do przejścia przez chwilę ma wrażenie, że na jego drodze znajduje się przeszkoda i zwalnia.

Jaki będzie efekt wśród kierowców? Na razie nie wiadomo. Jak powiedział pomysłodawca głównym motywem wykonania tego przejścia jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa w tym konkretnym miejscu, ale zwrócenie uwagi kierowców, pieszych i innych uczestników ruchu na fakt że należy pamiętać o fakcie istnienia przejść dla pieszych i o ich podstawowej funkcji.

„Trójwymiarowe przejście może być przyszłością bezpieczeństwa pieszych nie tylko w szkołach, ale prawdopodobnie poza nimi. Jeśli okaże się, że to funkcjonuje, rozszerzymy tworzenie trójwymiarowych przejść dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i jego warunków w całym mieście”– oświadczył burmistrz miasta Kostas Koukodimos.

Marzena Mavridis

Źródło: olympusmera.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne