Kiedy większość ludzi myśli o wizycie w Grecji, myśli o głównych atrakcjach turystycznych, takich jak Akropol i teatr w Delfach. Jednak dla tych, którzy chcą bardziej autentycznego doświadczenia, to warto sprawdzić periptero.
Historia
Periptero to kiosk, który można znaleźć w każdej wiosce i mieście w całym kraju. Periptera (liczba mnoga od periptero) są podobne do sklepów ogólnospożywczych, sprzedając wszystko, od gazet i czasopism po papierosy i leki przeciwbólowe. Pierwszy periptero został otwarty w Atenach w 1911 roku. Znajdował się przy ulicy Panepistimiou, która jest jedną z głównych dróg w Atenach, i działał aż do swojego upadku w 1997 roku, kiedy to został zatopiony w wyniku wypadku budowlanego. Greckie kioski były często opisywane jako serca dzielnic. Oferują one nie tylko wygodny dostęp do produktów codziennego użytku. Służą również jako miejsca, w których mieszkańcy plotkują oraz dyskutują o polityce i sporcie.
Obecnie
Kiedy po raz pierwszy się pojawiły, periptera były traktowane jako własność, która mogła być przekazywana z rodziców na dzieci i wnuki. Jednak w 2015 roku prawo uległo zmianie. Obecnie licencja periptero nie może zostać odnowiona po jej wygaśnięciu. Oznacza to, że periptera prawdopodobnie zniknie, gdy ich obecni właściciele zestarzeją się i nie będą już w stanie ich prowadzić. Ponadto, większość kiosków została zamknięta lub zburzona w ciągu ostatnich kilku lat. Wraz z otwarciem 24-godzinnych minimarketów w całym mieście i nie wspominając o wpływie kryzysu gospodarczego, który zmusił ponad 500 kiosków do zamknięcia, unikalna cecha miejskiego krajobrazu Aten ulega zmianie.
Ciekawostki
– Na początku XX wieku kioski były przyznawane wyłącznie weteranom wojennym i osobom niepełnosprawnym, aby pomóc im w utrzymaniu.
– W 1934 roku Giannis Georgakas otworzył kiosk na rogu ulic Stadiou i Patission i nazwał go Minion. Oprócz papierosów i gazet, rozszerzył swój asortyment o długopisy, okulary przeciwsłoneczne i akcesoria do pielęgnacji ciała. W ciągu następnych 20 lat jego firma rozrosła się do rozmiarów ogromnego domu towarowego zatrudniającego ponad 1000 pracowników. Co więcej, był to pierwszy sklep ze schodami ruchomymi w Grecji.
– Periptero zawsze wydaje resztę w euro.
– Szacowany przychód ze sprzedaży w periptera w Grecji w 2010 roku wyniósł 5 miliardów euro. Zysk netto dla właścicieli wynosi 9-10% tej sumy.
Krzysztof Drobiński