Papież Franciszek wyraził otwartość na katolickie błogosławieństwa dla par tej samej płci, pod warunkiem, że nie będą one mylone z ceremoniami zaślubin mężczyzn i kobiet, co może być momentem przełomowym dla Kościoła.
Franciszek zasugerował także, że kwestię święceń kobiet do kapłaństwa, kontrowersyjnie zakazanych przez papieża Jana Pawła II w 1994 r., można poddać dalszym badaniom.
„Roztropność duszpasterska musi odpowiednio rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub kilka osób, a które nie przekazują błędnej koncepcji małżeństwa” – napisał Franciszek w liście z 25 września i opublikowanym przez Watykan 2 października.
Słowa papieża są odpowiedzią na listy pięciu emerytowanych konserwatywnych kardynałów katolickich, którzy napisali do papieża, wyrażając zaniepokojenie szeregiem kluczowych kwestii, które mają zostać omówione w tym miesiącu na ważnym posiedzeniu Watykanu, znanym jako Synod Biskupów.
Ośmiostronicowa odpowiedź papieża na niektóre z jego najgłośniejszych krytyków została udzielona w odpowiedzi na ich pytania – formalnie znane jako dubia – dotyczące błogosławieństw gejów, święceń kobiet do kapłaństwa, synodalności, objawienia Bożego i natury przebaczenia. Kardynałowie, najwyraźniej sfrustrowani odpowiedzią papieża, upublicznili swoje pierwotne pytania tego samego dnia.
Aleksandra Kozubek