Strona głównaAktualnościGrecjaOtwarcie Parku Archeologicznego Nekropolii Aigai w północnej Grecji

Otwarcie Parku Archeologicznego Nekropolii Aigai w północnej Grecji

Park archeologiczny składający się z 530 starożytnych grobowców został otwarty dla publiczności w Aigai, starożytnym królestwie położonym w pobliżu nowoczesnego miasta Vergina w Imatii w północnej Grecji.

Starożytna nekropolia obejmuje królewskie skupisko pochówków Temenidów, które składa się z 21 grobowców datowanych na okres od VI do III wieku p.n.e.

„Musimy przekazać następnym pokoleniom – zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, nasze zabytki i dziedzictwo kulturowe, które są bezpośrednio związane z naszą tożsamością narodową” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni podczas niedawnej inauguracji tego miejsca.

Park został utworzony przez Eforat Starożytności Imathia w ramach regionalnego programu operacyjnego Macedonii Środkowej na rzecz „ochrony i promocji cmentarza kurhanów i królewskiego skupiska pochówków Temenidów (2012-2015)”.

W parku archeologicznym posadzono w sumie 7500 drzew, a na nagrobkach i w najstarszej części obszaru ustawiono baldachimy ochronne.

„Grecja musi inwestować w kulturę. Nasz produkt turystyczny może stać się konkurencyjny tylko poprzez interwencje w kulturę” – dodała Mendoni.

Aigai zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wydarzeniu obecny był również gubernator Macedonii Środkowej Apostolos Tzitzikostas, który podkreślił potrzebę wspierania kultury jako filaru rozwoju greckiej gospodarki.

„Naszym obowiązkiem jest wspieranie prac archeologicznych i kultury naszego kraju” – powiedział, dodając, że w ciągu ostatnich 13 lat na projekty kulturalne przeznaczono ponad 45 mln euro.

Podczas wizyty w Imatii Lina Mendoni odwiedziła także kościół Agios Dimitrios Palatitsion. Zbudowany w XVI wieku kościół znajduje się w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie nekropolii Aigai. Został odrestaurowany w latach 2017-2019 i teraz ponownie otworzył swoje drzwi dla publiczności.

Mendoni i Tzitzikoastas odwiedzili także nowe Policentryczne Muzeum Aigai, które jest w budowie i otworzy swoje podwoje w 2022 roku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne