Strona głównaAktualnościGrecjaOptymizm wśród większości eksporterów

Optymizm wśród większości eksporterów

Według Indeksu Oczekiwań Eksportowych (Exports Expectations Index) opracowanego przez Panhellenic Exporters Association we współpracy z DHL, przedsiębiorstwa eksportujące widzą coraz lepsze perspektywy.

Ankieta przeprowadzona w pierwszym półroczu wykazała odczyt indeksu na poziomie 138,8 pkt, w porównaniu ze 123 pkt w drugiej połowie ubiegłego roku i tylko 86,8 pkt w pierwszej połowie 2020 r.

Odczyt od stycznia do czerwca 2021 r. jest najwyższy od 2016.

Większość (58%) respondentów stwierdziła, że ​​przewiduje wzrost eksportu, 34% widzi stabilność, a tylko 8% przewiduje spadek. Ci sami przedsiębiorcy są jeszcze bardziej optymistyczni jeśli chodzi o sprzedaż krajową, gdyż 59% wyraziło optymizm w tym zakresie, a zaledwie 7% pesymizm.

Istnieje powściągliwy optymizm co do lokalnych i międzynarodowych perspektyw gospodarczych: połowa ankietowanych (50%) przewiduje poprawę w greckiej gospodarce (spadek z dotychczasowych 52%) i 51% na arenie międzynarodowej; kolejne 23% przewiduje pogorszenie sytuacji w Grecji, a 25% na świecie.

Na pytanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na eksport respondentów, 44% mówiło o negatywnym wpływie, 24% wskazywało na pozytywny wpływ, a 32% nie widziało żadnej różnicy w ich miejscach zatrudnienia.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne