Strona głównaAktualnościGrecjaOpłaty za czynsz rosną

Opłaty za czynsz rosną

Podwyżki cen są widoczne w tym roku nie tylko na rynku detalicznym i w energetyce, ale także w czynszach za mieszkania, po pozornie tymczasowym zamrożeniu w 2020 r. z powodu blokad.

Chociaż istniały pewne obszary z niewielkimi korektami w dół, aby ułatwić dzierżawę niektórych nieruchomości, ogólna tendencja wyraźnie rośnie, szczególnie w dwóch największych miastach kraju, Atenach i Salonikach.

Prezes Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości Ateny-Attyka, Lefteris Potamianos, mówi, że czynsze wzrosły o 25-30% w większości obszarów stolicy od 2017 roku.

Na przykład czynsz za mieszkanie o powierzchni 80 metrów kwadratowych, który jeszcze kilka lat temu wynosił nie więcej niż 500 euro miesięcznie, teraz może osiągnąć 650, a nawet 700 euro.

Na przykład podczas blokady najemca mieszkania z jedną sypialnią na piątym piętrze w Pireusie płacił czynsz w wysokości 280 euro miesięcznie; ta stawka została podniesiona do 350 euro miesięcznie – to o 25% więcej.

Inne przykłady to 50 mkw. mieszkanie w pobliżu Pedion tou Areos w centrum Aten, które zostało wynajęte za 350 euro miesięcznie w 2018 r. i którego właściciel żąda teraz 400 euro miesięcznie, co oznacza wzrost o około 15%, oraz w Kallithea, na południe od centrum miasta, 60 mkw. m. Mieszkanie na parterze wzrosło z 400 euro miesięcznie pod koniec 2019 roku do 450 euro.

„Od 2018 r. zaobserwowaliśmy wzrost stóp o 10-15%, podczas gdy w porównaniu z 2017 r. podwyżki sięgają nawet 30%” – mówi Potamianos. „Paradoksem sprawy jest to, że w tym roku nastąpił dodatkowy wzrost o 3-5%, a nawet więcej, co trudno wytłumaczyć biorąc pod uwagę pandemię” – dodaje.

Szczególnie w tej części tego roku właściciele nieruchomości naciskają na wyższe stawki czynszu, ponieważ wierzą, że mogą wykorzystać skumulowany popyt z ponownego otwarcia uniwersytetów z fizyczną obecnością studentów.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne