Strona głównaAktualnościGrecjaNowe wytyczne dotyczące wjazdu do Grecji drogą lądową

Nowe wytyczne dotyczące wjazdu do Grecji drogą lądową

Grecja ograniczy przejścia na granicach lądowych do zaledwie sześciu miejsc. Taka decyzja została podjęta przez rząd aby lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest ona podyktowana gwałtownym wzrostem liczby przypadków w sąsiednich krajach bałkańskich.

Rzecznik rządu wyjaśnił, że turyści pokonujący przejście graniczne w Promachonas (Bułgaria) zobowiązani są do przedstawienia ujemnego wyniku testu na Covid-19 przeprowadzonego metoda PCR. Test należy przeprowadzić do 72 godzin przed wjazdem do Grecji. Ponadto wszyscy podróżni są również zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form (PLF). Natomiast inne przejścia graniczne są otwarte dla obywateli greckich i dla osób, które miały pozwolenie na pobyt stały oraz dla osób przybywających do pracy np. sezonowi pracownicy rolni.

„Ponieważ krzywa epidemiologiczna w krajach bałkańskich rośnie, istnieje większa szansa, że pozytywne przypadki koronowirusa przejdą do wnętrz kraju. Z tego powodu podjęliśmy decyzje i środki ostrożności, aby ograniczyć ruch w celu lepszej kontroli”– powiedział Petsas, dodając, że rząd będzie stale oceniał skuteczność ograniczeń.

Zgodnie z nową decyzją środki ostrożności są następujące:

  • Oprócz tego, co zostało już ustalone i jest ważne na przejściu granicznym Promachonas, od północy 22 lipca do 4 sierpnia 2020 r., wjazd na terytorium Grecji w celu niezbędnych podroży będzie dozwolony tylko na przejściach granicznych: Kakavia, Krystallopigi, Evzoni, Promachonas, Nymfaia i Kipi.
  • Obywatele Grecji oraz osoby, które mają zezwolenie na pobyt stały (adia paramonis lub diamonis), są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form (PLF), który znajduje się na stronie travel.gov.gr.
  • Pracownicy przygraniczni (sezonowi), którzy pracują przy pracach polowych i wyjadą z Grecji przed 4 sierpnia nie będą mogli ponownie wjechać do kraju przed podaną datą.

Przypominamy, że po przesłaniu formularza PLF, dane każdego podróżnego zostaną przeanalizowane i na ich podstawie otrzymają specjalny kod QR (kod kreskowy), który określa, czy podróżny zostanie poddany losowym badaniom na obecność wirusa. Kod QR należy posiadać na urządzeniu mobilnym lub w wersji papierowej na przejściu granicznym.

Do wtorku 21 lipca w Grecji zarejstrowano 4048 zarażeń koronawirusem, z czego 613 odnotowano tylko w pierwszych dziewiętnastu dniach lipca, po tym, jak kraj otworzył swoje granice dla turystów z większości świata.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne