Niedawne wykopaliska, podjęte przez Eforat Starożytności na greckiej wyspie Lesbos, wykazały bizantyjskie budowle i łaźnie z czasów osmańskich w Mitylenie.
Według Pavlosa Triantaphyllidesa, szefa eforatu, znaleziska te mają szczególne znaczenie dla architektury obronnej zamku w Mitylenie we wczesnej historii Bizancjum.
Triantaphyllides zauważył, że przedbizantyjska brama zamku jest połączona z nieznaną dotąd bizantyjską osadą Melanoudi.
Wchodząc do zamku z Epano Skala, odkryto łaźnię osmańską z XVI wieku, która jest w „bardzo dobrym stanie”.
To najwcześniejsza łażnia, jaką kiedykolwiek znaleziono na wyspie Lesbos.
Najważniejsze znalezisko znajduje się jednak pod fundamentami łaźni – wczesna brama bizantyjska z VII wieku naszej ery.
„Ta brama jest wykonana z niesamowitego marmuru , starożytnego materiału, który został poddany recyklingowi po poprzednim użyciu. Ma całkowitą wysokość 3,20 metra (10,5 stopy), szerokość 2,05 metra (6,7 stopy) i głębokość dwóch metrów (6,5 stopy)”– powiedział Triantaphyllides.
„Do jego budowy użyto łącznie dziewięć płyt z miejscowego szaro-białego marmuru, a wnęki w nadprożu wskazują na istnienie drewnianych drzwi wyposażonych w krętliki” – dodał archeolog.
Według ostatnich ustaleń bizantyjskie miasto znajdowało się cztery metry od obecnej powierzchni, po której dziś chodzą ludzie.
Na terenie zamku dolnego powstanie nowa ścieżka rowerowa w ramach współfinansowanego europejskiego programu Zrównoważonej Rewitalizacji Miejskiej. Odrestaurowane zostaną również dwa domy z czasów osmańskich. Jeden będzie służył jako centrum informacji o całej historii wyspy. Natomiast drugi będzie miejscem na programy edukacyjne dla dzieci, które będą mogły również zwiedzać starożytne i średniowieczne ruiny.
„Wyjaśnimy dzieciom, jak zostały zbudowane te budowle , jak budowano domy, świątynie, mury. A dzieci otrzymają pełny obraz tego, jak wyglądał ten średniowieczny zamek w Mitylenie”– podsumował Triantaphyllides.