Oprócz skrócenia czasu oczekiwania podatników w urzędach skarbowych, nowe platformy elektroniczne już funkcjonujące i te, które mają zostać uruchomione w 2022 r., pozwolą administracji podatkowej na łatwiejsze i bardziej szczegółowe monitorowanie danych, które zgłaszają korporacje i osoby fizyczne.
W krótkim czasie administracji podatkowej udało się opracować nową platformę, aby pomóc tysiącom podatników, którzy chcą przekazać swoje aktywa majątkowe lub kwoty pieniężne swoim dzieciom lub wnukom, aby jak najwięcej mogło zostać obsłużonych szybko i bezproblemowo .
Nowe instrumenty administracji podatkowej w znacznym stopniu przyczynią się do ograniczenia uchylania się od opodatkowania, zwłaszcza w zakresie podatków pośrednich.
Od 1 stycznia radykalnie zmieni się sposób wdrażania kontroli: automatyczne przejmowanie aktywów z tytułu długów podatkowych, rozszerzona kontrola krzyżowa i pełne wykorzystanie danych z księgowości internetowej, identyfikacja pojazdów nieubezpieczonych lub tych, których właściciele nie zapłacili podatek drogowy itp. Mechanizm podatkowy będzie również połączony z Krajowym Rejestrem Handlowym (GEMH) i będzie mógł wskazać przedsiębiorstwa, które nigdy nie złożyły żadnych deklaracji podatkowych, nawet po formalnym założeniu działalności.
Na 2022 r. projekt przewiduje nowe usługi cyfrowe, takie jak koncesje rodzicielskie i dziedziczenie, cyfrowe wydawanie zaświadczeń o rozliczeniu podatkowym oraz automatyczne potrącanie długów.
Nie bez znaczenia jest również wprowadzenie możliwości opłacania podatków i innych należności za pośrednictwem zagranicznych kart kredytowych i debetowych.
Wśród nadchodzących innowacji będzie uruchomienie nowego systemu internetowego o nazwie „Eispraxis”, który skupi się na profilu każdego dłużnika i pozyska informacje o jego dochodach i obrazie majątkowym ze wszystkich systemów informatycznych Niezależnego Urzędu Skarbowego – tj. Taxisnet, Taxis, Icisnet i Elenxis oraz strony trzecie, takie jak GEMH i National Cadaster. Dla każdego dłużnika będzie dostępna specjalna akta online, która będzie aktualizowana w czasie rzeczywistym w odniesieniu do działań i środków podjętych w każdej sprawie.