Strona głównaAktualnościGrecjaNiski poziom inwestycji wśród greckich przedsiębiorstw

Niski poziom inwestycji wśród greckich przedsiębiorstw

Wiele greckich firm wykazuje zbyt dużą ostrożność wobec inwestycji, co utrudnia zmniejszenie luki inwestycyjnej w Grecji – wynika z najnowszego badania Grant Thornton na temat oczekiwań lokalnych przedsiębiorców na najbliższe 12 miesięcy.

Tylko cztery na dziesięć firm planują zwiększenie nakładów na sprzęt inżynieryjny, a jedynie trzy na dziesięć zamierzają inwestować w nieruchomości i grunty. Co więcej, choć sześć na dziesięć firm oczekuje wzrostu przychodów i rentowności, optymizm ten nie przekłada się na większą skłonność do inwestowania.

„Możemy i musimy działać szybciej i bardziej zdecydowanie w obszarze inwestycji, poprzez reformy oraz ogólne przekierowanie gospodarki na inwestycje” – zaapelował dyrektor generalny Eurobank Group, Fokion Karavias, podczas ósmej edycji Growth Awards.

Odnosząc się do wypowiedzi zastępcy dyrektora generalnego ds. gospodarczych i finansowych UE, Declana Costello, który stwierdził, że Grecja może osiągnąć wzrost na poziomie nawet 6% rocznie, Karavias podkreślił, że inwestycje muszą stać się priorytetem narodowym. Osiągnięcie celów raportu Draghi wymaga bowiem wzrostu inwestycji o 9% rocznie do końca dekady w ujęciu realnym. „Aby to osiągnąć, konieczne jest zaangażowanie całego systemu politycznego, a każda dostępna przestrzeń fiskalna powinna być przeznaczana na wsparcie inwestycji” – zaznaczył Karavias.

Według badania Grant Thornton, cztery na dziesięć firm planują zwiększenie inwestycji w zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne. Jednak większość przedsiębiorstw postrzega inicjatywy ESG jako narzędzia marketingowe, a jedynie dwie na dziesięć traktują je jako sposób na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, redukcję kosztów lub zwiększenie rentowności.

Pięć na dziesięć firm planuje ubiegać się o finansowanie w ciągu najbliższego roku, jednak w większości przypadków środki te zostaną przeznaczone na kapitał obrotowy, a dopiero w drugiej kolejności na inwestycje w sprzęt trwały i nieruchomości.

Jednocześnie sześć na dziesięć przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu kosztów produkcji w 2025 roku, co stanowi kontynuację trendu z 2024 roku. Dwie na dziesięć firm przewidują, że wzrost ten przekroczy 10%.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne