Strona głównaAktualnościGrecjaNiemiecki instytut przewiduje, że Grecja i Portugalia zmniejszą swoje długi

Niemiecki instytut przewiduje, że Grecja i Portugalia zmniejszą swoje długi

Tylko Grecja i Portugalia z południa Europy mają realistyczną perspektywę zmniejszenia stosunku długu publicznego do PKB w ciągu najbliższych dwóch dekad, poinformował w środę Niemiecki Instytut Ekonomiczny.

Według raportu Institut der deutschen Wirtschaft (IW), wskaźnik zadłużenia na Południu Europy ma nadal rosnąć, zwłaszcza we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Jak zauważa w raporcie starszy ekonomista IW Bjorn Kauder, Grecja może być w gorszym punkcie wyjścia pod względem liczb, ale „będzie miała dobre perspektywy w normalnych czasach”.

Zarówno Grecja, jak i Portugalia prezentują godne uwagi nadwyżki pierwotne, podczas gdy Grecja również korzysta ze stosunkowo niskich stóp procentowych, twierdzi niemiecki instytut.

Analizując możliwy dalszy rozwój wskaźników zadłużenia publicznego we Francji i czterech południowoeuropejskich państwach członkowskich UE – Grecji, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii – w raporcie przyjrzano się trzem scenariuszom rozwijającym się na następne 20 lat.

Jeden kontynuuje prognozy MFW na rok 2026. Drugi i trzeci scenariusz opierają się odpowiednio na rozwoju w cztero- i ośmioletnim okresie przed wybuchem pandemii Covid-19. Wyniki pokazują, że tylko Portugalia i Grecja mogą realistycznie oczekiwać obniżenia wskaźników zadłużenia w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Oba państwa członkowskie UE mają niezwykłe salda pierwotne. Co więcej, portugalska gospodarka dobrze się rozwija, podczas gdy Grecja korzysta ze stosunkowo niskich stóp procentowych.

Jednak nawet Portugalia nie jest w stanie zredukować swojego zadłużenia do 60 proc. PKB przewidzianego w pakcie stabilności i wzrostu. W przypadku Francji, Włoch i Hiszpanii należy spodziewać się dalszego wzrostu wskaźników zadłużenia. Wynika to między innymi ze słabości francuskich i hiszpańskich sald pierwotnych, natomiast Włochy nadal cierpią z powodu spowolnienia gospodarczego. Zrównoważenie budżetów krajowych pozostaje zatem odwiecznym wyzwaniem politycznym i gospodarczym – zwłaszcza w świetle dostosowań demograficznych, z którymi borykają się te kraje.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne