Strona głównaAktualnościGrecjaNie żyje Irini Papa, znana między innymi z filmu Działa Navarony

Nie żyje Irini Papa, znana między innymi z filmu Działa Navarony

Jak podaje ministerstwo kultury, w środę w wieku 96 lat zmarła Iirini Papa (Ειρήνη Παπά). Legendarna grecka aktorka zagrała w ponad 70 filmach a jej kariera trwała więcej niż 50 lat. Irini Papa, podczas swojej kariery, była uważana za symbol greckiej urody oraz sławną przedstawicielkę kultury śródziemnomorskiej za granicą odgrywając silne role kobiece w teatrze i w kinie.

Aktorka urodziła się 3 września 1926 roku w Chiliomodi w Koryntii. Po przeprowadzce do Aten uczęszczała do Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego. Swoją karierę rozpoczęła przygodą z teatrem, jednak już w 1948 roku wystąpiła w małej roli w filmie „Fallen Angel”.

Papa zagrała w „Działach Navarony” w 1961 roku wraz z gwiazdami światowego kina oraz w „Greku Zorbie” w 1964 roku. Te role otworzyły jej drogę do międzynarodowej kariery i sławy. Ostatnią rolę zagrała w filmie „Kapitan Corelli” z 2001 roku.

Papa biegle posługiwała się również językiem włoskim, podejmując role teatralne i kręcąc wiele filmów w tym kraju. Sprzeciwiała się greckiej dyktaturze wojskowej (1967-1974), przez co musiała wyjechać z kraju do Włoch i potem do Nowego Yorku jak wielu innych artystów. Wróciła do Grecji po upadku junty. W 1995 roku otrzymała od ówczesnego prezydenta Grecji Kostisa Stefanopoulosa odznaczenie Komendanta Orderu Feniksa.

W 2018 roku ogłoszono, że od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne