Przed nowym rokiem szkolnym, rozpoczynającym się już 11 września, premier Kyriakos Mitsotakis i minister edukacji Kyriakos Pierrakakis ogłosili 11 zmian mających na celu usprawnienie procesu nauczania i życia szkolnego. Premier Mitsotakis określił te zmiany jako bardzo ważne. Jedną z nich ma być zatrudnienie na stałe 10 tysięcy nowych nauczycieli.
Zmiany w greckich szkołach obejmą między innymi zakaz korzystania z telefonów komórkowych i zaostrzenie zasad dotyczących robienia zdjęć i nagrywania filmów na terenie szkoły. Uczniowie, którzy sfotografują lub sfilmują nauczycieli lub rówieśników bez ich zgody, zostaną zawieszeni na trzy dni.
Znaczącą rolę zacznie odgrywać uruchomiana pod koniec ubiegłego roku szkolnego platforma stop-bullying.gr. Do tej pory swoje profile utworzyło na niej 1243 rodziców/opiekunów i 185 uczniów, którzy przesłali łącznie ponad 320 zgłoszeń. Wdrożona zostanie także aplikacja e-parents informująca rodziców i opiekunów o ocenach uczniów i ogłoszeniach szkolnych.
Z kolei w przypadku częściowego lub całkowitego uszkodzenia bądź zniszczenia mienia szkolnego przypisanego konkretnemu uczniowi kosztem naprawy zostanie obarczony uczeń (jeśli jest pełnoletni) lub jego rodzicie/opiekunowie.
Zmienią się również zasady dotyczące frekwencji. Od tej pory, by poziom frekwencji został uznany za zadowalający, liczba nieobecności nie może przekroczyć 50 godzin w ciągu roku szkolnego lub 114, z czego ponad 50 musi być usprawiedliwionych. Spóźnienia na zajęcia będą traktowane jako nieobecność.
Wprowadzona zostanie też inicjatywa cyfrowych samouczków, umożliwiająca interaktywne uczestnictwo i spersonalizowane wsparcie ze strony 98 nauczycieli przydzielonych do nauczania wyrównawczego z 45 przedmiotów, które w czerwcu będą testowane w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych. Inicjatywa ta obejmuje również wdrożenie interaktywnych systemów nauczania z wykorzystaniem ponad 36 tysięcy tablic interaktywnych, które mają zostać zainstalowane do końca roku.
Ponadto wdrożone zostaną również nowe działania promujące aktywne obywatelstwo, co uczyni Grecję pierwszym krajem, który dostosował swój program nauczania do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Kolejną kwestią jest orientacja zawodowa dostępna dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół średnich, którzy za pomocą osobistego kodu uzyskają dostęp do elektronicznej platformy umożliwiającej wybór firm doradztwa zawodowego z certyfikowanej listy. Planowana jest również certyfikacja IT.
Ostatnim punktem są zmiany w programie nauczania literatury, mające na celu poprawę zrozumienia tekstów przez uczniów i zmniejszenie zależności od uczenia się na pamięć.
opr. Milena Sarna