Strona głównaRozmaitościCiekawostkiNa Santorini odkryto 3600 - letnią marmurową figurkę kobiety

Na Santorini odkryto 3600 – letnią marmurową figurkę kobiety

Niezwykłe znaleziska zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych, które miały miejsce w wiosce Akrotiri na wyspie Santorini. Znaleziono między innymi 3600-letnią marmurową figurkę kobiety.

Zespół archeologiczny, kierowany przez profesora Doumasa, odkrył w starożytnej osadzie również dwa małe marmurowe słoiki, marmurową fiolkę i alabastrowy wazon w prostokątnych glinianych skrzyniach.

Odkrycia rzucają nowe światło na wierzenia mieszkańców Thiry – tajemniczej grupy, o której naukowcy niewiele wiedzą, ponieważ nie posiadali języka pisanego.
Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa kultury, znaleziska zostały odkryte pod gruzami wewnątrz dużego i prawdopodobnie publicznego budynku.

„Po stopniowym odkryciu i oczyszczeniu miejsca w północno-zachodnim narożniku, znaleziono marmurową postać kobiecą, umieszczoną ukośnie wzdłuż dna naczynia. Z grupy skrzyń odkryto trzy, z których dwie najmniejsze wypełnione były masami glinianymi w kształcie jajka, podczas gdy największe zawierały dwa małe marmurowe słoiki z kołnierzem, umieszczone do góry nogami, marmurową fiolkę i wazon z alabastrem” – oznajmiono w komunikacie.

Według archeologów nowe znaleziska obejmują szereg różnych marmurowych artefaktów, które prawdopodobnie były wykorzystywane do religijnych lub innych symbolicznych rytuałów.

„Znaleziska zapewniają bodziec do nowej interpretacji w zakresie podstawowych kwestii dotyczących ideologii i ewentualnie religii prehistorycznego społeczeństwa Morza Egejskiego”- ododają archeolodzy.

Akrotiri jest spektakularnym znaleziskiem dla naukowców, ponieważ duża część osady została zachowana na wieki przez zestalony popiół wulkaniczny.

opr. Paulina Hędrzak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne