Strona głównaRozrywkaCzas wolnyMuzeum Oliwek i Oliwy Greckiej

Muzeum Oliwek i Oliwy Greckiej

Muzeum w Sparcie (Peloponez) poświęcone zostało historii i technologii uprawy oliwek oraz produkcji oliwy na terenie Grecji, od czasów prehistorycznych do początku XX wieku. Placówka położona jest w centrum Lakonii, jednym z głównych miejsc produkcji oliwek w Grecji. Celem muzeum jest podkreślenie związku oliwek z tożsamością kraju i basenu Morza Śródziemnego. Oliwka i oliwa z oliwek są tu prezentowane z różnych perspektyw: ekonomii, odżywiania i zastosowań oliwek, kultu religijnego, sztuki i technologii.

Muzeum Oliwek i Oliwy Greckiej oferuje możliwość zobaczenia pierwszych świadectw obecności drzewa oliwnego i produkcji oliwy z oliwek w Grecji, rzadkich skamieniałych liści oliwnych, mających 50 000-60 000 lat z wyspy Santorini, najstarszych znalezisk stanowiących dowód obecności drzewa oliwnego w Grecji. Dostępne w muzeum są również tabliczki Linear B z XIV wieku p.n.e. (dokładne repliki) z pierwszymi pisemnymi świadectwami dotyczącymi oliwek i oliwy z oliwek.

Na parterze można odkryć ewolucję technologii stosowanej do produkcji oliwy z oliwek, od czasów starożytnych po okres proto przemysłowy. Można zobaczyć:

● Dokładne repliki prehistorycznej, hellenistycznej i bizantyjskiej prasy do oliwek, imponującą drewnianą podwójną prasę z wciągarką z sąsiedniej wioski Xirokambi, prasę do oliwek z wyspy Lefkada, która dokumentuje przetrwanie siły zwierząt w XX wieku.
● Modele przedstawiające działanie pras do oliwek napędzanych silnikiem.

Osobny moduł poświęcony jest produkcji mydła, domowego i przemysłowego: od dużego kotła (harani), nadal używanego przez staromodne gospodynie domowe do produkcji mydła, po mydelniczki używane w przemyśle.

Pod koniec wizyty mapy i ulotki informacyjne kierują do stanowisk archeologicznych produkcji oliwy z oliwek i tradycyjnych tłoczni oliwek, które można odwiedzić na Peloponezie i w pozostałej części Grecji, abyś mógł kontynuować swoją odkrywczą podróż.

Muzeum Oliwek i Oliwy Greckiej oferuje również szereg atrakcji i obiektów przeznaczonych dla dzieci. Są to:

● Prehistoryczna prasa do oliwek
● Hellenistyczna prasa do oliwek
● Bizantyjską prasę do oliwek
Dostępne są również duże animowane modele przedstawiające mechanicznie napędzane prasy do oliwek:

● Prasa do oliwek napędzana wodą
● Prasa do oliwek napędzana parą
● Prasa do oliwek napędzana silnikiem wysokoprężnym

Dodatkowo muzeum organizuje programy edukacyjne z grami i zajęciami dla szkół i grup, takie jak program „Dzień w hellenistycznej tłoczni oliwy”, w którym uczniowie wytwarzają oliwę z oliwek „w starożytny sposób”.

Godziny i dni otwarcia: poniedziałek – piątek (we wtorki muzeum jest zamknięte): 10:00 do 17:00
Cena za bilet wstępu: Standardowa opłata za wstęp: € 4,00
Bilet ulgowy: € 2,00

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne