Strona głównaKulturaOko kulturyMuzeum Benaki w Atenach wprowadza nową aplikację cyfrową dla miłośników sztuki

Muzeum Benaki w Atenach wprowadza nową aplikację cyfrową dla miłośników sztuki

Dzięki nowej aplikacji o nazwie ArtVolt, odwiedzający muzeum nie będą już musieli zapychać galerii w swoich telefonach dziesiątkami, jak nie setkami zdjęć z wystaw.
Teraz mogą nosić te zdjęcia ze sobą cały czas, razem z towarzyszącymi tym zdjęciom informacjami, zebrane i pogrupowane na ich telefonach przez ArtVolt, aplikację podobną do Vivino czy Shazam. Muzeum Benaki jest pierwszym muzeum które podpisało umowę o współpracy z aplikacją.

“Muzeum Benaki było pierwszym muzeum, jakie chciało pokazać swoją postępową stronę, kładąc nacisk na przyszłość i technologie cyfrowe,” powiedział twórca aplikacji, George Stamboulis. Początkowo współpraca obejmowała tylko Muzeum Kultury Greckiej. 10 maja 2023 zdecydowano jednak, że aplikacji będzie można używać również w Galerii Ghika, studiu Yannisa Pappasa i Muzeum Sztuki Islamskiej. „Czuję się świetnie, bo będziemy mieli okazję zapewnić odwiedzającym, zarówno Grekom jak i zagranicznym turystom, doświadczenia które na długo zostaną im w pamięci,” powiedział Stamboulis.

Stamboulis kładzie szczególny nacisk na istotę doświadczenia oferowanego przez ArtVolt, szczególnie dla zagranicznych gości, dodając że za pośrednictwem aplikacji można zdobyć informacje nie tylko na temat każdego eksponatu, ale również informacje dotyczące artysty i podobnych prac jego autorstwa, a także informacje na temat nadchodzących eventów w muzeum.
„To świetna okazja dla zagranicznych gości by zabrali wspomnienia z Grecji ze sobą, okazja promocji greckiej sztuki,” dodał twórca aplikacji.

Po Muzeum Benaki, ArtVolt podpisał umowy o współpracy z B & M Theocharakis Foundation for the Fine Arts and Music oraz Muzeum Sztuki Cykladzkiej. Aplikacja jest również dostępna w wielu ateńskich galeriach sztuki, takich jak Galerie Zoumboulakisa i Galeria Breeder, podczas gdy pierwszą galerią współpracującą z ArtVolt była Galeria DioHoria.

„Braki, które dostrzegliśmy na rynku, są teraz dostrzegane przez innych”, kontynuuje Stamboulis, zauważając – i podkreślając wkład i wizję zarówno Harisa Siampanisa, jak i Aggeliki Mpoury – że Muzeum Benaki zrozumiało potrzebę, którą wypełnia aplikacja.
Stamboulis wierzy, że ilość współpracy z innymi znanymi, greckimi muzeami wkrótce się zwiększy. „Jesteśmy dumni wiedząc, że jesteśmy w stanie rozwiązać problem- fakt, że zapominamy o pięknych rzeczach, które widzimy na co dzień i nie zachowujemy ich – z czym ludzie zawsze mieli do czynienia w muzeach” – mówi – „a jednocześnie pomóc im pokochać sztukę i dowiedzieć się o niej więcej”.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne