Strona głównaAktualnościGrecjaMuzeum Archeologiczne w Salonikach dołącza do Europejskiego Szlaku Kulturalnego Iter Vitis

Muzeum Archeologiczne w Salonikach dołącza do Europejskiego Szlaku Kulturalnego Iter Vitis

Iter Vitis to sieć miast, miejsc i instytucji promujących historię i kulturę winiarstwa w Europie.

Greckie muzeum oficjalnie dołączyło do szlaku kulturowego Iter Vitis na początku tego miesiąca w następstwie skoordynowanego planu działania stworzonego przez dyrektor generalną dr Anastasię Gadolou oraz Dyrekcję ds. Stosunków Międzynarodowych i UE Greckiego Ministerstwa Kultury.

Zdaniem ministerstwa salonickie muzeum dołączyło do tego konkretnego szlaku kulturowego ponieważ ich kolekcje zawierają ważne znaleziska pochodzące z czasów starożytnego Królestwa Macedonii, które odzwierciedlają jak ważna była produkcja i konsumpcja wina w tych rejonach.

Jednymi z ciekawszych znalezisk są:
– słynny Krater z Derveni, naczynie na wino z IV w. p.n.e. ozdobione sceną z udziałem Dionizosa
– podłoga mozaikowa z bogatego prywatnego domu w Salonikach (datowana na I połowę III wieku n.e.) na której przedstawiono przybycie Dionizosa na Naksos w towarzystwie swojej świty.

Kultura wina i winiarstwa są ważną częścią europejskiej i śródziemnomorskiej kultury kulinarnej.

fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Od kiedy ludzie zaczęli uprawiać winorośl tysiące lat przed naszą erą, jej ewolucja i rozprzestrzenienie było uważane za wielkie dokonanie ludzkości, które ukształtowało Europę zarówno pod względem terenów jak i ludzi. Jednym z zadań działającego od 2006 roku programu kulturalnego Iter Vetis jest wzmocnienie, rozwój i promocja wszystkich interesujących miejsc.

Program szlaków kulturowych został uruchomiony przez Radę Europy w 1987 roku, pan-europejską organizację promującą prawa człowieka, demokrację i praworządność.

Organizacja ma na celu wspieranie ponownego odkrywania europejskiej społeczności kulturowej i łączenie tożsamości lokalnych z europejską tożsamością zbiorową. Ponadto program wzmacnia turystykę kulturalną w wielu znanych i mniej znanych miejscach w całej Europie, wspierając mobilność i edukację.

Według Greckiego Ministerstwa Kultury, włączenie do programu salonickiego muzeum to znaczące wzmocnienie dla trasy Iter Vitis, jako że jest to jedno z najważniejszych muzeów w Grecji. Oczekuje się, że udział muzeum w programie przyciągnie nowych turystów z Grecji i całego świata oraz pomoże promować dziedzictwo kulturowe winiarstwa w Europie.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne