Strona głównaKulturaOko kulturyMuzea w Ioanninie, Heraklionie i Metsowie otrzymały specjalne etykiety od Ministerstwa Kultury

Muzea w Ioanninie, Heraklionie i Metsowie otrzymały specjalne etykiety od Ministerstwa Kultury

Trzy greckie muzea, zlokalizowane w Ioanninie, Heraklionie i Metsowie, otrzymały niedawno etykietę „Certified Museum” od greckiego Ministerstwa Kultury.

„Trzy muzea, które znalazły się na liście certyfikowanych muzeów w kraju, spełniają określone standardy jakości, dzięki wdrożeniu odpowiednich praktyk we wszystkich obszarach swej działalności, w tym dokumentacji i konserwacji zbiorów, a także ze względu na opłacalność finansową realizacji swoich celów” – powiedziała minister kultury, Lina Mendoni.

Pieczęć certyfikacji została przyznana Muzeum Złotnictwa w Ioanninie, będącemu członkiem sieci muzeów Piraeus Bank Group Cultural Foundation, Muzeum Kazantzakisa, znajdującemu się na terenie Myrtii w Heraklionie, na Krecie oraz Galerii Evangelosa Averoffa w Metsowie.

Specjalną odznakę otrzymują obiekty, które spełniają określone standardy jakości i stosują efektywne praktyki organizacyjne i operacyjne.

Proces certyfikacji jest częścią szerszej współpracy między Ministerstwem Kultury, a muzeami w kraju i jest od regularnie odnawiany.

„Dzięki systemowy certyfikacji Ministerstwo Kultury zapewnia prywatnym muzeom możliwość większej inkluzywności” – dodała Mendoni.

Muzeum złotnictwa w Ioanninie

Muzeum Złotnictwa Ioannina znajduje się w południowo-wschodniej części zamku, będącego punktem orientacyjnym miasta. Funkcjonuje od 2016 roku i ma na celu nie tylko zapoznanie zwiedzających z pracą miejskich rzemieślników, ale także archiwizację i konserwację historii srebra w Epirote, które odegrało kluczową rolę w gospodarce i tożsamości kulturowej całego regionu.

Muzeum jest również żywą przestrzenią kulturalną, w której odbywają się wystawy, seminaria, programy edukacyjne i wydarzenia kulturowe.

Muzeum Nikosa Kazantzakisa

Muzeum Nikosa Kazantzakisa znajduje się na terenie Myrtii w Heraklionie, na Krecie i jest poświęcone życiu i twórczości wielkiego, greckiego pisarza. Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1983 roku – obecnie jego misją jest promocja twórczości i pamięci o Nikosie Kazantzakisie na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Galeria Evengelosa Averoffa

Galeria Evangelosa Averoffa w Metsowie została założona w 1988 roku przez greckiego polityka i pisarza, Evengelosa Averoffa Tositsasa, aby pomieścić jego kolekcję, która obejmowała 200 dzieł greckich artystów z XIX i XX wieku.

Od tego czasu galeria została wzbogacona o dodatkowe dzieła sztuki, a budynek został specjalnie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne