Strona głównaAktualnościGrecjaMinisterstwo Kultury proponuje pięć szlaków kulturowych

Ministerstwo Kultury proponuje pięć szlaków kulturowych

Plan utworzenia pięciu nowych szlaków kulturowych zawartych w propozycjach Ministerstwa Kultury i Sportu został zaprezentowany na internetowej konferencji prasowej przez Minister Kultury i Sportu – Linę Mendoni.

Jest to pięć emblematycznych szlaków kulturowych, z narracjami tematycznymi nawiązującymi do różnych okresów w historii kraju i rozmieszczonymi geograficznie na prawie całym terytorium Grecji. Można wskazać na następujące:

  • „Śladami apostoła Pawła”,
  • „Kulturowa Egnatia Odos”,
  • „Droga na zachód – od Homera do Cervantesa”,
  • „Monumentalne dzieła cyklopów i ludzi w erze mykeńskiej”
  • „Sieć zamków – od Bizancjum do imperium Ottomanów”.

Pięć tras jest wytyczonych na dwóch osiach geograficznych. Pierwsza przecina północną Grecję i łączy stanowiska archeologiczne i muzea w Regionach Macedonii Wschodniej-Tracji i Epirze. W centrum znajdują się Saloniki, które są głównym węzłem sieci i jednocześnie odgrywającym znaczącą rolę w całym projekcie.

Druga oś zaczyna się w Epirze i kieruje się na południe, obejmując regiony Wysp Jońskich, Grecji Środkowej i Grecji Zachodniej z Peloponezem.

Koszt projektu wynosi 32 miliony euro i jest częścią planu odbudowy z wykorzystaniem funduszy z Unii Europejskiej.

Według Ministra Kultury na każdą trasę przeznaczono 500 000 euro, aby upiększyć miejsca, które już powstały, ale potrzebują innowwcji. Milion euro przeznaczono na rozwój aplikacji cyfrowych, „ponieważ każda trasa musi mieć własną cyfrową sieć komunikacyjną”. Największa kwota – 27 mln euro przeznaczona jest na utrzymanie, renowację i promocję stanowisk archeologicznych i pomników.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne