Strona głównaAktualnościGrecjaMiędzynarodowe lotnisko w Atenach to najlepsze lotnisko w Europie w swojej kategorii...

Międzynarodowe lotnisko w Atenach to najlepsze lotnisko w Europie w swojej kategorii na rok 2021 – ACI Europe / Best Airport Awards 2021

Międzynarodowy Port Lotniczy w Atenach stał się wiodącym portem lotniczym w kategorii lotnisk z 25-40 milionami pasażerów do 2021 r., w ramach Best Airport Awards od Rady Międzynarodowych Portów Lotniczych -ACI Europe.

Lotnisko w Atenach zostało nagrodzone za całokształt działalności w okresie pandemii, ale także za wdrożenie innowacyjnych usług cyfrowych dla pasażerów oraz za stałe zaangażowanie w realizację celów środowiskowych.

Co roku instytucja nagradza europejskie porty lotnicze, które wyróżniają się najdoskonalszymi wynikami i inicjatywami.

Tegoroczna ocena koncentrowała się na innowacjach i cyfryzacji usług pasażerskich oraz celach zrównoważonego rozwoju lotnisk.

W szczególności jury złożone z osobistości reprezentujących europejski przemysł lotniczy, w skład którego w tym roku weszli m.in. dyrektor generalny EASA Patrick Ky, dyrektor generalny Eurocontrol Eamonn Brennan oraz dyrektor generalny Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Transportu Henrik Hololei , docenili sposób, w jaki lotnisko w Atenach, w warunkach bezprecedensowych spowodowanych pandemią, wykorzystało nowoczesną technologię i sztuczną inteligencję do świadczenia innowacyjnych usług pasażerom, w oparciu o podstawową zasadę greckiej gościnności.

Jury pochwaliło również ciągłe zaangażowanie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Atenach w zmniejszanie śladu węglowego, utrzymując neutralny bilans węglowy (poziom 3+) pomimo trwającego kryzysu. Ponadto niezwykle pozytywnie ocenione zostało zobowiązanie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Atenach do osiągnięcia celu zerowej emisji CO2 do 2025 roku oraz celów zrównoważonego rozwoju ONZ, a także dążenie do zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej.

Ceremonia wręczenia nagród dla lotniska odbyła się w Genewie, podczas dorocznej Konferencji i Zgromadzenia Ogólnego ACI Europe, które jako pierwsze odbyło się fizycznie po zatrzymaniu wydarzen publicznych z powodu COVID 19 w 2019 roku.

Nagroda przypieczętowała również wysiłek, jaki AIA nieustannie podejmuje, pomagając sprostać globalnemu wyzwaniu pandemii.

Warto zauważyć, że w tym kontekście od początku czerwca 2020 r. Międzynarodowy Port Lotniczy w Atenach odpowiada na wezwanie Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej EASA, działającej jako lotnisko pilotażowe, w celu wdrożenia i oceny nowych środków BHP i procedur, z myślą o ukształtowaniu najlepszych praktyk europejskich i ram, które umożliwią podróżnym stopniowe łączenie się z wzajemnymi powiązaniami i zaufaniem do podróży lotniczych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne