Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaMężczyźni lepszymi kucharzami! Wina receptorów smaku czy gastroseksulaności?

Mężczyźni lepszymi kucharzami! Wina receptorów smaku czy gastroseksulaności?

«Kiedy gotuję wszystko oddaje w ręce umysłu, kuchnia fantazji pełna jest smaków i zapachów przyprawiających o dreszcze. Nutka ciekawości, szczypta wyobraźni, pół litra słodkiego ryzyka – to cały przepis na niebo w gębie.» …Autor nieznany

Gdyby nie gotowanie, nie byłoby życia, a bez życia nie byłoby piękna.

W gastronomi mężczyźni często pracują w kuchni z pasji, w przeciwieństwie do kobiet, które robią to zazwyczaj z konieczności. Możliwe, że to tutaj tkwi sedno sprawy. Jeżeli coś robi się z pasją, szansa osiągnięcia sukcesu jest o wiele większa.

 Mężczyźni, mimo analitycznego umysłu, w kuchni lubią poeksperymentować, często „nieco” modyfikując własne lub cudze przepisy. Przepis jest bazą, która w rękach miłośnika gotowania przeobraża się w arcydzieło. To oni przez wieki wytyczali kierunki we wspaniałej sztuce kulinarnej. Mało kto wie, że pierwsza książka kucharska została napisana w IV wieku n.e. Nosiła tytuł „Apicius – De re Coquinaria” („O specjalności gotowania”). Jej twórcą był Marcus Apicius, a odbiorcami – kucharze Imperium Rzymskiego (sami mężczyźni). Z kolei Pierre Francois de la Varenne, stworzył „haute cuisine” i tym samym został uznany za prekursora kuchni francuskiej. „Wysoka kuchnia” do dnia dzisiejszego święci triumfy w najbardziej szanowanych i cenionych restauracjach na całym świcie. Jak widać tworzenie nowych dań, eksperymentowanie z przyprawami i zajmowanie najważniejszych stanowisk w świecie gastronomicznym stanowią tylko część osiągnięć mężczyzn w tej dziedzinie.

kucharz2

 

Mężczyznom jest łatwiej być dobrymi szefami kuchni, również ze względu na cechy genetyczne – posiadają o wiele więcej kubków smakowych. Dzięki temu są w stanie eksperymentować ze smakami i lepiej oceniać, jakość potraw. Kluczem jest bardziej czułe podniebienie. Taka odmienna budowa genetyczna, znajduje swoje ewolucyjno-antropologiczne wyjaśnienie. Jak twierdzą niektórzy badacze, wszystko wiąże się z tradycyjnym podziałem ról. Mężczyźni przez tysiące lat zajmowali się polowaniem, aby zapewnić pożywienie swoim rodzinom i plemionom. Natomiast kobiety przyrządzały potrawy ze zdobytych przez nich składników. Każdą potrawę musiał jednak zatwierdzić mężczyzna. Jedzenie albo mu smakowało, albo nie. Panie rozwijały umiejętność przyrządzania potraw, a panowie ich smakowania.

 W gotowaniu, jak w każdej innej dziedzinie życia, najważniejsza jest jednak pasja i zaangażowanie. Być może mężczyznom faktycznie jest łatwiej być dobrymi szefami kuchni ze względu na cechy genetyczne. Nie zamyka to jednak drogi do sukcesu kobietom.

kucharz3

Uważa się, że kobiety mają podzielną uwagę, potrafią robić jedno, myśleć o drugim, a planować jeszcze trzecie. Tymczasem mężczyźni nie mają aż tak podzielnej uwagi. Koncentrują się zwykle na danym zadaniu i skupiają tylko na nim. Być może, dlatego właśnie szefami kuchni są mężczyźni. Potrafią doskonale skupić się na wykonywanych czynnościach związanych z gotowaniem, nie zajmując sobie przy tym głowy innymi sprawami. Czy jednak szef kuchni nie powinien być w stanie skoordynować wielu działań jednocześnie? Cechy uznawane za wady mogą stać się naszymi zaletami, jeśli odpowiednio ich użyjemy. Kolejną cechą, odróżniającą mężczyzn i kobiety, jest stosunek do kariery. Mężczyźni są bardziej zdeterminowani i nastawieni do osiągnięcia sukcesu. Dlatego o wiele rzadziej rezygnują z kariery, aby poświęcić się czemuś innemu. Płeć piękna zwykle ma nieco inny system wartości i inne aspekty życia pozostają dla jej przedstawicielek na pierwszym miejscu.

kucharz4

Wbrew zaściankowym opiniom, gotowanie jest również ciekawym sposobem na podryw. Wspólne gotowanie zbliża ludzi. Dzięki ruchom, gestom i podejściu do sprawy łatwo zauważyć, jaki dana osoba ma temperament i poczucie humoru. Podobno droga do serca mężczyzny wiedzie przez jego żołądek, ale okazuje się, że coraz więcej stołów zapełniają potrawami mężczyźni, którzy chcą uwieść kobietę. Jak pokazują najnowsze badania,  umiejętność gotowania stała się kolejnym wabikiem na kobiety, obok statusu, pensji, osobowości czy wyglądu. Współczesny «facet» może poczuć się równie męsko pośród garnków i patelni, jak podczas ćwiczeń na siłowni. Dzisiejszy mężczyzna często jest gastro seksualny. Jest pełnowartościowym mężczyzną spełniającym się zawodowo, gotującym z dwóch podstawowych powodów: ponieważ to jego hobby, poprzez które pragnie przykuć uwagę płci pięknej, doceniającej zaangażowanie na polu gastronomicznym. Gotuje, lubi gotować i wie, w jakim celu to robi. Chce uwieść wybrankę smakiem i zapachem wykwintnej potrawy. Jak widać, nastąpiło kompletne odwrócenie ról. Mężczyźni przejęli strategię zarezerwowaną niegdyś wyłącznie dla kobiet. Czy jednak wszystkim szefom kuchni tak naprawdę chodzi o zaimponowanie drugiej płci? To raczej wątpliwe. Mężczyzna gotujący nie dość, że posiada swój własny charakter, to pasją dzieli się z bliski osobami. W domu gotuje z uczuciem, które jest najważniejszym składnikiem dobrej kuchni.

Wizjonerskie podejście do gotowania pozwoliło tej sztuce wznieść się na wyżyny. Dzieje się tak, ponieważ motorem zmian jest pasja i szczęście wynikające z możliwości tworzenia niepowtarzalnych smaków, form i zapachów za pomocą przeróżnych ziół i przypraw. Panowie! Nie bójcie się zaściankowego myślenia, że gotowanie nie jest męskie.

Katerina Grzybek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne