Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaKasztany doskonałą przekąską na zimowe dni

Kasztany doskonałą przekąską na zimowe dni

Jesienią i w początkach zimy na ulicach miast greckich, francuskich, włoskich, a nawet w Londynie spotyka się sprzedawców gorących kasztanów, pieczonych w małych przenośnych piecykach ogrzewanych węglem drzewnym.

Słodkie owoce o błyszczącym ciemnobrązowym kolorze w smaku są zbliżone do orzechów, są lekkostrawne, można, więc je jeść w praktycznie każdym wieku. Są bogate w potas (600 mg na 100g), dlatego polecane są osobom uprawiającym sporty.

Wartości odżywcze

Kasztany mają niezwykle dużo wartościowych składników odżywczych. Są bogate w składniki mineralne i pierwiastki śladowe, jak: sód, wapń, fosfor, siarka, żelazo, magnez, cynk, mangan. Zawierają także kwas jabłkowy, lecytynę (świetna na pamięć!), witaminy C, B1,B2 E, witaminę młodości i prowitaminę A Betakaroten. Dzięki wysokiej zawartości magnezu (45 mg na 100g), zalecane przy stresie i zmęczeniu.

Dzięki swojemu bogactwu w błonnik (5 do 7g na 100g) i gęstej konsystencji, kasztan bardzo skutecznie zaspokaja apetyt. Zawiera również proteiny (2,6 do 3g na 100g) , które w połączeniu z produktami mlecznymi lub mięsem zapewniają organizmowi doskonałą równowagę odżywczą. Wzmacniają odporność organizmu i przeciwdziałają infekcjom.

2/3 lipidów  zawartych w nich to tłuszcze nienasycone, wskazane przy zwalczaniu chorób serca i krążenia. W przeciwieństwie do innych orzechów, kasztanów zawierają mało wody i mniej tłuszczu i nie zawierają cholesterolu.

Mało osób wie, że 100 g kasztanów dostarcza tyle samo witaminy C, co 100 g cytryny. Bardzo ważną informacją jest to, że kasztany jadalne są całkowicie pozbawione glutenu i mogą być spożywane przez osoby dotknięte celiakią.

kastany2

Kasztany wspaniale umilają długie, jesienne wieczory i doskonale nadają się na długie pogaduchy z przyjaciółmi.

Można je spożywać na surowo, gotowane, pieczone w piekarniku lub na grillu, duszone lub prażone. Przed włożeniem do pieca czy piekarnika każdy z nich należy przekłuć np. igłą w kilku miejscach lub naciąć łupinkę wzdłuż lub na krzyż, gdyż w przeciwnym razie pękają i z hukiem wyskakują do góry.

Gotować należy w wodzie ok. 20 min., aż skorupka pęknie.
Kasztany prażone przyrządzamy na patelni i pod przykryciem prażymy ok. 10 min.
Pieczone należy przygotować w piekarniku, w temp. 200 st.( co pewien czas potrząsając blaszką, aby piekły się równomiernie) do momentu, aż pęknie ich skorupka.

Gdy owoce przestygną, zdejmujemy łupinkę, a delikatną błonę ściągamy nożem.

Ugotowane lub uprażone można zamarynować z migdałami i miodem. W tej postaci mają trwałość aż do 3 miesięcy. Można tez zamarynować kasztany w karmelu.  W Grecji z kasztanów jadalnych przygotowuje się kremy, konfitury, desery oraz nadzienia do mięs i drobiu (np. indyk nadziewany kasztanami i ryżem).

Najlepszy smak, mimo że parzą w dłonie, mają kasztany gorące, stąd też powiedzenie: „wyciągać kasztany z ognia cudzymi rękami”.

Pamiętajmy, że gorące kasztany są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Kiedyś należały do podstawowych produktów spożywczych, tak jak dziś ziemniaki. Dodawano je do zup, mięs, wypiekano z ich mąki chleb, karmiono nimi zwierzęta. Z mąki kasztanowej do dziś smaży się różnego rodzaju placki, racuchy, wypieka ciasta i przyrządza desery. Ciasto z mąki kasztanowej w czasie pieczenia silnie wyrasta i jest bardzo pulchne. Dodaje się ją również do zup i sosów.

Właściwości lecznicze

kastany

Oprócz wysokiej wartości odżywczej kasztany jadalne mają także pewne właściwości lecznicze.

Wykorzystywane są  w medycynie, gdyż posiadają w sobie escynę, która ma właściwości uszczelniania ścian naczyń krwionośnych i zmniejszania obrzęków oraz stosuje się przy leczeniu żylaków i hemoroidów..

Najwięcej ich zawierają świeże, pozbawione łupiny niedojrzałe nasiona, z których produkuje się wyciąg alkoholowy. Ponadto kwiaty, liście, nasiona i owoce zawierają flawonoidy, garbniki, cukry, kwasy polifenolowe, karotenoidy, witaminę C i związki kumarynowe.

Skórki z owoców kasztana jadalnego oraz jego liście są składnikami szamponów koloryzujących włosy na złotawy kolor, a kwiaty stosuje się do aromatyzowania.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne