Strona głównaAktualnościGrecja„Mała Sahara” na północy Lemnos

„Mała Sahara” na północy Lemnos

Położone na północy Morza Egejskiego, wciśnięte między Grecję kontynentalną a Turcję, Lemnos jest pełne unikalnych stanowisk archeologicznych, malowniczych plaż i jednych z najsmaczniejszych lokalnych przysmaków w całej Grecji.

Ósma co do wielkości grecka wyspa, nazywana jest również wyspą Hefajstosa – boskiego kowala, który, jak mówią mity, właśnie tu spadł strącony z Olimpu przez gniewnego Zeusa. Ta zamieszkiwana przez niespełna 17 000 mieszkańców wyspa to idealne miejsce na kameralne wakacje

Oprócz skąpanych w słońcu plaż i słynnego na całym świecie wina grecka wyspa Lemnos znana jest również z posiadania prawdopodobnie jedynej pustyni w Europie.

Wydmy na Lemnos, po północnej stronie, znajdują się na obszarze zwanym Gomati. Ten obszar o powierzchni 7 hektarów, mieści się z dala od wielu plaż wyspy i przypomina scenerię z Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej, a nie grecką wyspę.

Ze względu na wyjątkowo wietrzny klimat Lemnos, wiele wydm położonych na „pustyni” Gomati stale zmienia kształt, w zależności od kierunku wiatru, podobnie jak na pustyni Sahara.

Wydmy, znane również jako „Pachies Ammoudies”, to jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji na wyspie Lemnos, powstała w wyniku naturalnej erozji spowodowanej przez wiatry wiejące znad morza.

Ciągle zmieniający się teren i krajobraz wydm, w połączeniu z ciemnoniebieskimi kolorami Morza Egejskiego, tworzą niezapomniany widok.

Równie niezwykła flora obszaru składa się głównie z pięknych białych lilii, zwanych również jako pancratium maritimum. Wydmy posiadają przyjazne podłoże dla roślinności, takiej jak: wierzba, tymianek, oleander i dzikie drzewa oliwne.

Warto zauważyć, że wyjątkowość krajobrazu skłoniła wielu reżyserów filmowych i komercyjnych do kręcenia scen na małej greckiej pustyni.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne