Kreta przygotowuje się do otwarcia nowego Muzeum Archeologicznego w Chanii, w którym wystawionych zostanie ponad 3500 artefaktów.
Zlokalizowane na terenie Halepy nowe muzeum w Chanii zajmuje powierzchnię 6000 m2 i zastąpi poprzednie muzeum archeologiczne, które działało na terenie Agios Fragiskos do września 2020 roku.
Jak poinformowała minister kultury Lina Mendoni, prace przy budowie nowego gmachu muzeum zostały zakończone i trwa staranny proces transportu eksponatów i artefaktów.
„Nowe Muzeum Archeologiczne w Chanii wkrótce otworzy swoje drzwi, aby przyjmować greckich i zagranicznych gości. Prace nad przeniesieniem eksponatów są zgodne z harmonogramem i oczekuje się, że zostaną zakończone do końca roku” – powiedział Mendoni podczas wizyty inspekcyjnej w w pomieszczeniach muzeum na początku tego tygodnia.
Wśród 3500 artefaktów muzeum około 1000 zostanie wystawionych po raz pierwszy.
Wiele przedmiotów zostało już przeniesionych do nowego domu zgodnie z procesem, który wymaga specjalnych umiejętności i łączy wiedzę naukową i techniczną.
Po ukończeniu wystawa stała muzeum pokaże ewolucję Chanii w czasie, począwszy od okresu prehistorycznego i skupi się na społeczeństwie, administracji, religii, handlu i życiu codziennym tego obszaru.
Dostępne będą również aplikacje cyfrowe, które ułatwią zwiedzającym zrozumienie ekspozycji.
Ponadto w nowym muzeum znajdą się duże przestrzenie odpowiednie do organizowania wystaw okresowych, programów edukacyjnych i wydarzeń.
Projekt budowy nowego muzeum w Chanii otrzymał środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Kreta – NSRO 2014-2020, programu inwestycji publicznych Ministerstwa Kultury i Regionu







