Strona głównaAktualnościGrecjaKoronawirus: Zakaz poruszania się w całej Grecji

Koronawirus: Zakaz poruszania się w całej Grecji

W niedziele, 22 marca, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ogłosił zakaz niepotrzebnego przemieszczania się i poruszania obywateli w całym kraju. To kolejny krok zaostrzający walkę z epidemią koronawirusa.

Zakaz obowiązuje od poniedziałku, 23 marca od godziny 6.00 rano.

Poinstruowałem odpowiednich ministrów, aby podjęli niezbędne kroki w celu wprowadzenia zakazu wszelkiego niepotrzebnego przemieszczania się i poruszania obywateli w całym kraju od 6 rano w poniedziałek 23 marca” – oświadczył premier.

Dozwolone jest przemieszczanie się tylko osobom udającym się do pracy, banku, dostarczającym żywność, leki, osobom udającym się do lekarza i na pomoc osobom potrzebującym opieki, uprawiającym indywidualnie aktywność fizyczną czy spacer z psem.

Powód poruszania się każdej osoby musi być potwierdzony przez dokument (certyfikat ) od pracodawcy – w przypadku pracownika. Natomiast w przypadku freelancera lub osoby prowadzącej działalność jest to osobiste oświadczenie. Wymagane dokumenty czasie kontroli na drodze należy przedstawić wraz z dowodem osobistym lub paszportem.

Odpowiedni certyfikat można uzyskać online http://forma.gov.gr lub telefonicznie pod numerem 13033 (wysyłamy SMS, następnie otrzymujemy odpowiedź). Osoby, które nie maja dostępu do w/w źródeł mogą wypisać certyfikat własnoręcznie.

Istnieją dwa rodzaje oświadczeń A i B.

A OŚWIADCZENIE – dla pracujących tylko raz uzupełniane z podpisem pracodawcy (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, podpis pracodawcy),

B OŚWIADCZENIE – dla pozostałych -w celu wyjścia na zakupy, do lekarza itd.

Uwaga! Oświadczenie należy wypełnić za każdym razem i przed każdym wyjściem.

Osoby naruszające zasady zostaną ukarane grzywną w wysokości 150 euro za każde naruszenie.

Transport publiczny będzie funkcjonował z ograniczoną częstotliwością przez cały dzień, zapewniając odpowiedni ruch, szczególnie w godzinach ruchu.
W przypadku przemieszczania się samochodem osobowym, może przebywać w nim kierowca i jeszcze jedna osoba, a więc tylko dwie osoby w każdym pojeździe!!!

Premier ponownie zaapelował do rodaków o przestrzeganie wszystkich reguł i kroków wprowadzonych przez władze podkreślając, że jest świadom wyrzeczeń.

„Zgodnie z konstytucją państwo musi „dbać o zdrowie obywateli” i interweniować, gdy korzystanie z wolności jednostki wykracza poza jej konstytucyjny cel i zagraża społeczeństwu. A kiedy odpowiedzialność okazuje się wadliwa, należy chronić interes publiczny. W imię dobra zbiorowego przechodzę zatem do dzisiejszej decyzji: chronić nasze zdrowie i wszystko, co dotychczas osiągnęliśmy w tej dziedzinie” – podkreślił premier.

W Grecji potwierdzono 624 przypadków zachorowania na Covid-19, a piętnaście osób zmarło.

http://forma.gov.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne