Strona głównaAktualnościGrecjaKoniki morskie w zanieczyszczonej lagunie Aitoliko

Koniki morskie w zanieczyszczonej lagunie Aitoliko

Nurkowie donoszą o rzadkim zjawisku setek zagrożonych konikow morskich w zanieczyszczonej lagunie w zachodniej Grecji. Z zaniepokojeniem ostrzegają, że mogą zginąć, jeśli obszar nie zostanie oczyszczony.

„Widzimy tu setki koników i pozostaną z nami, taką mamy nadzieję” – powiedział nurek Vasilis Mentogiannis, ekspert od podwodnych badań, który prowadził działania mające na celu ochronę koników morskich.

fot. File

Koniki morskie, to chroniony gatunek zagrożony wyginięciem i zanieczyszczeniami. Potrzebują środowiska pełnego organizmów, którymi mogą się żywić.

Starsi rybacy twierdzą, że laguna Aitoliko w północnej części Zatoki Patras zawierała kiedyś tysiące koników morskich, ale ich liczba gwałtownie spadła w ostatnich latach. Miejscowi nurkowie byli zdumieni, gdy znaleźli grupę tych stworzeń.

fot. Reuters

„Po raz pierwszy zauważyłem koniki morskie i znajdowały się w miejscu, w którym najmniej się spodziewałem” – powiedział lokalny nurek Labros Charelos.

Aitoliko, które osiąga głębokość do 30 metrów, jest połączone wąskimi kanałami z płytką laguną otwartą na morze. W ostatnich latach wycieki z uszkodzonych kanałów irygacyjnych, a także odpady fabryczne i nawozy odcięły dostęp tlenu i zanieczyściły lagunę, która w wietrzne dni wydziela zapach siarkowodoru.

Przy pomocy 21 milionów euro z funduszy UE rząd prowadzi od dawna badania nad naprawą szkód.

Źródło: Reuters

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne