Strona głównaAktualnościGrecjaKoniec ze wzmocnionym statusem nadzoru dla Grecji

Koniec ze wzmocnionym statusem nadzoru dla Grecji

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 sierpnia Grecja wyjdzie ze statusu wzmocnionego nadzoru na dwa lata przed terminem i po wcześniejszej spłacie pożyczek ratunkowych dla MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy).

Grecki minister finansów, Christos Staikouras ogłosił tę wiadomość w środę, dodając, że otwiera ona dla Grecji „nowy rozdział”, dając jej więcej swobody we wdrażaniu polityki gospodarczej i zbliżając do osiągnięcia statusu „klasy inwestycyjnej”.

„20 sierpnia oznacza osiągnięcie głównego celu narodowego dla Grecji, dzięki poświęceniu narodu greckiego, ostrożnej polityce gospodarczej, zorientowanej na reformy konsekwentnie wdrażane przez rząd”, powiedział Staikouras za pośrednictwem Twittera.

Grecja weszła we „wzmocniony nadzór” w 2018 roku po trzech pakietach ratunkowych w latach 2010-2015 od UE i MFW o wartości ponad 260 mld euro.

Od tego czasu monitorowana była polityka gospodarcza kraju i postęp reform.
„Po 12 latach… trudny rozdział dla naszego kraju dobiega końca”, powiedział Staikouras, dodając, że „Grecja powraca do europejskiej normalności i nie będzie już wyjątkiem w strefie euro”.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis i komisarz ds. gospodarki, Paolo Gentiloni potwierdzili w liście do Staikourasa, że Ateny wypełniły obiecane zobowiązania polityczne i wprowadziły odpowiednie reformy.

Od 21 sierpnia Grecja będzie podlegać ocenie co sześć miesięcy, dopóki nie spłaci 75% swoich kredytów.

W wywiadach dla greckich mediów Staikouras powiedział w tym tygodniu, że spodziewa się, że dochody z letniej turystyki zasilą skarb państwa. Dodał, że wpływy z podróży pomogły już odzyskać 88% poziomu z 2019 roku i oczekuje się, że niebawem go przekroczą.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne