Strona głównaAktualnościGrecjaKoniec podatku solidarnościowego dla wszystkich od stycznia

Koniec podatku solidarnościowego dla wszystkich od stycznia

Ministerstwo Finansów przedłożyło we wtorek w parlamencie poprawkę, która definitywnie kończy z podatkiem solidarnościowym dla wszystkich.

Środek ten zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2023 r. w odniesieniu do pracowników sektora cywilnego i emerytów; pracownicy sektora prywatnego mają już zniesiony podatek solidarnościowy.

Na mocy tej samej zmiany cena oleju opałowego zostanie obniżona o 20 centów za litr od 15 października do 31 grudnia, z możliwością przedłużenia tego środka w razie potrzeby. Jeśli uwzględni się również podatek od wartości dodanej (VAT), to obniżka dla konsumentów detalicznych wyniesie około 25 centów za litr.

Podczas debaty nad nowelizacją w parlamencie i pierwszej rundy działań wdrażających zapowiedzi premiera na Międzynarodowych Targach w Salonikach, minister finansów Christos Staikouras powiedział, że rząd buduje siatkę bezpieczeństwa dla społeczeństwa, jednocześnie respektując potrzebę stabilności fiskalnej.

„Jako rząd jesteśmy w pełni świadomi rzeczywistości. Pomimo bardzo dobrego obrazu prezentowanego przez grecką gospodarkę, który wszyscy w Grecji i poza nią uznali, jesteśmy świadomi, że jest on znacznie bardziej mroczny przez trudną rzeczywistość” – powiedział Staikouras.

Według przedstawionej przez Staikourasa tabeli, obywatele Grecji płacili jedne z najniższych stawek za energię elektryczną w Europie, podczas gdy dostawcy energii finansowali większość dotacji.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne