Strona głównaAktualnościGrecjaKoniec fałszowania greckiej...

Koniec fałszowania greckiej…

Nowy prezes greckiej agencji statystycznej obiecuje: Koniec fałszowania
Przemówił nowy prezes nowej, niezależnej greckiej agencji statystycznej, która będzie zliczała dane dotyczące gospodarki tego kraju.

Nowy szef Andreas Georgiou, który wcześniej pracował jako wiceszef jednostki statycznej MFW, obiecał, że od tej pory Grecja będzie podawała tylko prawdziwe dane, wolne od ingerencji rządu.

Każdy termin musi być dotrzymany. Musimy zapewnić najwyższy standard usług i od tej reguły nie będzie żadnych wymówek – powiedział w czwartek Georgiou, który dla nowej pracy zrezygnował z intratnej posady wiceszefa działu statystyk w MFW. Grecki kryzys, który rozlał się na całą strefę euro, rozpoczął się jesienią, kiedy wyszło na jaw, że poprzedni rząd tego kraju mocno fałszował przesyłane do Brukseli statystyki gospodarcze. Aby temu zapobiec, wprowadzono istotne zmiany – powołano nową agencję Grecki Urząd Statystyczny i zmieniono jego zakres odpowiedzialności – od tej pory agencja będzie nadzorowana przez parlament, a nie jak wcześniej przez grecki rząd i ministra finansów. Po raz pierwszy nowy prezes nie jest też reprezentantem partii rządzącej, został zgodnie wybrany przez cały parlament. Utworzenie nowego ciała zliczającego dane było jednym z warunków udzielenia Grecji pakietu ratunkowego przez UE i MFW w wysokości 110 mld euro.

Stoi przed nami wielka odpowiedzialność. Musimy bezwzględnie odbudować utracone zaufanie do przesyłanych przez nas danych i nie dopuścić do tego, aby taka sytuacja się kiedykolwiek powtórzyła – powiedział Georgiou. Nowa agencja ma ściśle współpracować w sprawie danych z unijnym Eurostatem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne