Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiKoncert pieśni polskiego romantyzmu w Ambasadzie RP w Atenach

Koncert pieśni polskiego romantyzmu w Ambasadzie RP w Atenach

W dniu 28 września br. w Ambasadzie RP w Atenach odbył się niezwykły koncert pieśni polskich kompozytorów okresu romantyzmu.

Koncert wykonali młodzi polscy artysci: Amelia Sułkowska, sopran koloraturowy i akompaniujący jej na pianinie Wojciech Nachajski, którzy doskonale rozumieją i interpretują te utwory.

Zgromadzoną licznie Polonię przywitał Ambasador Artur Lompart, który zwrócił uwagę na istotną rolę współpracy między ambasadą a instytutem. Natomiast Dyrektor PIAA, prof. Janusz Czebreszuk w swoim przemówieniu przypomniał o celach i roli Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

Cały koncert przesiąknięty był malowniczością polskiego romantyzmu. Zawierał kompozycje znakomitych twórców jak: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Jana Adama Maklakiewicza do słów m.in. Marii Konopnickiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Czeczota i innych.

Pieśni polskiego romantyzmu są niezwykle ważnym elementem naszej kultury. Przepełnione są one patriotyzmem, tęsknotą za wolnością oraz miłością do ojczyzny. Teksty utworów często dotykają najważniejszych wartości narodowych i emocji, które są charakterystyczne dla polskiego społeczeństwa. Muzyka, która towarzyszy tym pieśniom, wzmacnia ich oddziaływanie i sprawia, że stają się one jeszcze bardziej poruszające.

Koncert był idealną okazją, aby spotkać się z Polonią i poczuć ducha jedności. Ten wyjątkowy wieczór pozwolił nam poczuć się bliżej ojczyzny, przenieść się w czasie i na chwilę być związanych z kulturą swoich przodków. To nie tylko koncert, to także forma integracji i umocnienia więzi między Polonią a Polską.

Tekst: Marzena Mavridis
Zdjęcia: Markos Mavridis

Galeria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne