Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaKomunikacja miejska w Atenach – karty, bilety, co musisz wiedzieć

Komunikacja miejska w Atenach – karty, bilety, co musisz wiedzieć

Komunikacja miejska w Atenach jest dobrze rozbudowana. Składają się na nią: metro, autobusy miejskie, trolejbusy, tramwaje, kolejki elektryczne, a nawet kolej podmiejska.

W Atenach na wszystkie środki transportu obowiązuje system Biletu Elektroniczneg. Kupując bilety możemy skorzystać ze zwykłego biletu wielokrotnego użytku: ATH.ENA TICKET lub  nabić bilet na specjalną plastikową kartę ATH.ENA CARD.

Jak używać karty ATH.ENA CARD i gdzie ją kupimy?

ATH.ENA CARD występuje w dwóch wersjach: anonimowej i spersonalizowanej. Spersonalizowaną kartę  ATH.ENA CARD można naładować na 30, 90, 180, 360 dni w automatach na większych stacjach i za pośrednictwem strony https://www.athenacard.gr/ oraz w połączeniu z telefonem lub tabletem z obsługą NFC.

karta oasa3

Miesięczny koszt karty ATH.ENA CARD wynosi 27 € / ulgowy – 13,50 €. Obowiązuje na autobusy (z wyjątkiem Airport Express i X80), trolejbusy, metro do stacji Koropi i tramwaj. Wyrobić ją można w kasach biletowych, za okazaniem dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu, studenci dodatkowo przedstawiają ważną legitymację studencką). Pracownik w kilku minutach wyrabia imienną kartę na miejscu (nie potrzebujesz zdjęcia, ponieważ jest robione przy okienku).

Przy czym na karcie anonimowej  ATH.ENA CARD nie ma możliwości nabijania biletów ulgowych.

karta oasa2

Kto może podróżować ze zniżką?
Darmowe przejazdy przysługują: policjantom i strażakom, straży przybrzeżnej, żołnierzom, dzieciom poniżej 6 roku życia, bezrobotnym za okazaniem specjalnej karty i osobom z wysokim stopniem niepełnosprawności.

Zniżki na komunikacje miejską należą się: studentom greckich uczelni wyższych i szkół technicznych, studentom zagranicznym za okazaniem dokumentu tożsamości, dzieciom od 7 do 12 lat, młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, osobom starszym powyżej 65 roku życia, rodzinom wielodzietnym z więcej niż czwórką dzieci.

Rodzaje i ceny biletów
Aby dojechać z lotniska do centrum miasta lub odwrotnie potrzebny jest oddzielny bilet. Nie można podróżować na trasie lotnisko – centrum; centrum- lotnisko na innym bilecie niż lotniskowy!

Ceny biletów nie są wysokie. Bilety dzielą się na pojedyncze i wielokrotnego użytku.

karta oasa5

Bilety pojedyncze:

  • 90 minutowy bilet pojedynczy na wszystkie formy transportu – 1,20€ /ulgowy – 0,50€. W metrze bilety są ważne do stacji metra Koropi oraz w Kolei Podmiejskiej / TRAINOSE -PROASTIAKO na odcinku trasy Magoula-Pireus-Koropi).
  • Bilet dzienny ważny przez 24 godziny na wszystkie formy komunikacji – 4,10€. W metrze bilet jest ważny do stacji metra Koropi i w Kolei Podmiejskiej / TRAINOSE -PROASTIAKO na odcinku trasy Magoula-Pireus-Koropi oraz na linii autobusowej X 80*.
  • Bilet pięciodniowy8,20€. W metrze bilety są ważne do stacji metra Koropi oraz w Kolei Podmiejskiej / TRAINOSE -PROASTIAKO na odcinku trasy Magoula-Pireus-Koropi).
  • 3 – dniowy bilet turystyczny z biletami na i z lotniska oraz ważny na wszystkie środki przejazdu miejskiego i na linii autobusowej  X 80*20,00€

Autobus X 80* jest autobusem turystycznym, który funkcjonuje tylko w okresie letnim. Trasa autobusu: plac Syntagma-Akropol-Centrum Kultury Stavros Niarchos – port Pireus.

Bilety na lotnisko:

  • Bilet jednorazowy na autobus EXPRESS – 5,50€ / ulgowy – 2,70€
  • 90 minutowy bilet na metro – 9,00€ / ulgowy – 4,50€
  • Bilet w dwie strony na lotnisko – 16,00€

Bilety wielokrotnego użytku:

  • Bilet dwuprzejazdowy – 2,30€ / ulgowy 1,00 € tylko karta spersonalizowana
  • Bilet 5-cio przejazdowy – 5,70€ / ulgowy 2,50 € tylko karta spersonalizowana
  • Bilet 11-sto przejazdowy (10+1) – 12,00€ / ulgowy 5,00 € tylko karta spersonalizowana

Szczegółowe informacje na stronie: www.oasa.gr

Gdzie kupić
Bilety można zakupić w automatach na większych stacjach lub w kasach biletowych. Po „zużyciu” biletu można go ponownie „doładować” w biletomatach zamiast kupować nowy.

karta oasa6

Bilety na komunikację Transportu Miejskiego w Atenach można również zakupić przy użyciu telefonu komórkowego za pośrednictwem aplikacji dostarczonej przez firmę oraz przez komputer.

Studentom, jeśli zatrzymują się na dłuższy czas, polecamy zakupić bilet miesięczny. Jego koszt to 13,50 euro i upoważnia do przejazdów wszystkimi rodzajami pojazdów transportu publicznego.

Markos Mavridis

Bilet w autobusach, trolejbusach i tramwajach należy skasować tylko podczas wchodzenia do pojazdu. Natomiast w metrze bilet kasujemy podczas wchodzenia i wychodzenia. Jeśli przesiadacie się z jednego środka transportu do drugiego (np. autobus, metro, itd ) należy za każdym razem zmieniając środek transportu skasować ponownie bilet by był ważny!

Artykuły

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne