Strona głównaAktualnościGrecjaKomisja UE zatwierdziła wielomiliardowe pakiety pomocy dla Grecji, Polski i Portugalii

Komisja UE zatwierdziła wielomiliardowe pakiety pomocy dla Grecji, Polski i Portugalii

Komisja Europejska zatwierdziła serię pakietów pomocy państwa o wartości wielu miliardów euro dla Grecji, Polski i Portugalii, aby złagodzić skutki ekonomiczne koronawirusa poprzez dotacje i gwarancje pożyczkowe.

Komisja, która egzekwuje unijne przepisy antymonopolowe, poluźniła swoje zasady w zeszłym miesiącu, aby umożliwić rządom UE wspieranie przedsiębiorstw i banków.

Ma to bezpośredni związek z aktualną sytuacją i koniecznością pozostania Europejczyków w domach w celu powstrzymania rozprzestrzenianie się wirusa.

W serii kilku oświadczeń z piątku wieczór i soboty Komisja zatwierdziła program pomocy państwa o wartości 13 miliardów euro dla gospodarki portugalskiej, plan 22 miliardów euro na gwarancje państwowe dla Polski oraz program 2 miliardów euro dla GrecjI.

Komisja uznała, że programy te są zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską i nie naruszają unijnych przepisów o konkurencji.

„Polski program gwarancji pomoże polskim przedsiębiorstwom, którzy odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach”– podkreśliła w oświadczeniu wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager. W przypadku Portugalii Vestager stwierdziła, że 13 miliardów euro „umożliwi Portugalii udzielenie bezpośrednich dotacji i gwarancji publicznych na pożyczki, aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym firmom w pokryciu potrzeb inwestycyjnych i kapitału obrotowego”. „Grecki program przewiduje gwarancje państwowe na kredyty obrotowe”- oświadczyła Vestager.

MM

Źródło: ec.europa.eu, Kathimerini.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne