Kleszcze ATAKUJĄ Mazury

Lekarze ostrzegają mieszkańców Warmii i Mazur przed kleszczami! Przenoszą niebezpieczną chorobę – boreliozę, a według wojewódzkiego sanepidu w ciągu pierwszego półrocza 2012 roku wykryto ją już u 205 osób z tych terenów.

Podczas letnich spacerów po łąkach i lasach mieszkańcy Mazur i turyści muszą uważać na kleszcze. Mimo swoich niewielkich rozmiarów pasożyt ten może okazać się bardzo groźny dla każdego człowieka. To przez jego ukąszenie możemy zachorować m.in. na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Kleszcze są minimalnych rozmiarów. Dorosłe samiczki mają długość 3-4 mm, a samce ok. 2,5 mm. Najczęściej do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku kontaktu z nimfami – to jedno ze stadiów rozwojowych kleszcza. Nimfy są małe i trudne do zauważenia, ale najbardziej agresywne.

Na największe skupiska kleszczy natrafimy w podmokłych łąkach, w wysokich trawach, wokół jezior i rzek, a coraz częściej także w parku.

Do najczęściej spotykanych chorób przenoszonych przez kleszcze należy borelioza i KZM. Jak się okazuje mieszkańcy Warmii i Mazur są najbardziej narażeni na te choroby.

– Województwo warmińsko-mazurskie ma bardzo wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę – dwukrotnie wyższy niż w kraju i kleszczowe zapalenie mózgu – sześciokrotnie wyższy niż w kraju – informują pracownicy sanepidu.

Tylko od początku tego roku na boreliozę w naszym regionie zachorowało 181 osób. Jak wynika z danych sanepidu, zapadalność na tę chorobę, czyli liczba przypadków na 100 tys. mieszkańców, na Warmii i Mazurach wyniosła 12,68. Jest to dwukrotnie wyższy wynik niż w całym kraju. Znacznie mniej osób, bo zaledwie 5, od początku tego roku zachorowało na KZM. Jednak zdaniem epidemiologów najwięcej osób z infekcjami wywołanymi przez kleszcze zgłasza się do sanepidu latem.

Dla porównania w 2011 roku na Warmii i Mazurach na boreliozę zachorowały 782 osoby, a na KZM – 57.
Przeciwko boreliozie szczepionki jeszcze nie wymyślono, a jest to choroba, której nie powinniśmy lekceważyć. Wywołuje m.in. przewlekłe zapalenia mózgu, niedowłady czy zaburzenia psychiczne.

Możemy natomiast zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Koszt wynosi około 100 zł.

Źródło: http://www.se.pl/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne