W sobotę, w 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal edukacyjny o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Witryna www.truthaboutcamps.eu została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. Wciąż, bowiem w światowych mediach pojawiają się zniekształcania prawdy o przeszłości, czyli prawdy historycznej, jest pojawiające się co jakiś czas pojęcie „polskich” obozów śmierci lub zagłady. Pojęcie to sugeruje, iż twórcami i zarządcami tych obozów byli Polacy.
Portal przypomina, że jedyną i pełną odpowiedzialność za stworzenie „fabryk śmierci” ponoszą Niemcy. Jednocześnie chce, by tragedia ofiar na zawsze była przestrogą przed nieludzkim systemem totalitarnych dyktatur.
Portal jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. Zawiera podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy.
Na okupowanych ziemiach polskich od 1940 r. istniał największy niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau z siecią podobozów. Zginęło w nim ok. 1,1 mln osób, w tym ok. 1 mln Żydów i 70-75 tys. Polaków. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną.