Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieJedność z rowerem, czyli jak poprawnie ustawić rower

Jedność z rowerem, czyli jak poprawnie ustawić rower

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z jazdy na rowerze jest ból. Wiele osób mówi mi, że chętnie by jeździło na rowerze, ale muszą zrezygnować, bo po krótkiej przejażdżce mają ogromny ból w kolanach lub w dolnej części kręgosłupa rzadziej, ale występujące drętwienie, mrowienie rąk i ból nadgarstków. 

Ręce, kolana, plecy – dlaczego boli? I Czy ma boleć?
Jeżeli nie skarżyliście się na bóle przed rowerem oraz żadnych problemów zdrowotnych a ból pojawia się tylko wtedy, kiedy jeździcie rowerem oznacza to, że trzeba dobrze ustawić rower do swojej budowy ciała. Zakładając, że przy zakupie roweru ramę oraz kierownicę masz dobraną do siebie, musisz jeszcze ustawić w rowerze 3 rzeczy- wysokość siodełka, wysokość kierownicy oraz odległość siodełka do kierownicy. Te 3 podstawowe ustawienia w rowerze powinny wyeliminować problem z bólem. Ustawienia roweru to indywidualna i bardzo ważna czynność, którą powinno się zrobić zaraz po zakupie roweru. Jeżeli rower został kupiony w sklepie sprzedawca powinien ustawić rower do Ciebie. Jeżeli kupiłeś rower używany to możesz iść do sklepu rowerowego, w którym pomogą Ci wyregulować rower, ale to wiąże się z opłatą. Jeżeli chcesz sam nauczyć się tej czynności to warto poczytać na ten temat z różnych źródeł. 3 opcja to tzw. bike fitting czyli profesjonalne ustawienie roweru pod okiem specjalisty. Ta opcja jest dość droga, ale pozwala na idealne ustawienie roweru do anatomii twojego ciała. Na końcu podałam kilka przykładów na ten temat.

Ból kolan- najprawdopodobniej wysokość siodełka nie jest dobrze ustawiona do długości twoich nóg. Jeżeli chodzi o mnie ja mam ustawiony rower z lekko ugiętym kolanem w momencie, kiedy pedał znajduje się na dole. Wypróbowałam również metodę z całkiem wyprostowanymi kolanami jednak odczuwałam ból w kolanach. 

Moje kolana również nie wychodzą poza palce stóp. Tak ustawione kolana i nogi pozwoliły mi na jazdę bez bólu w kolanach. Ustawienie tego zajęło mi trochę czasu, bo nawet milimetr różnicy w wysokości robi ogromną różnice. Staram się też jeździć w jednej parze butów i w tych butach też ustawiałam rower. Ma to ogromne znaczenie. Każdy but ma inną grubość podeszwy. Dlatego warto wybrać jedną parę butów tylko na rower. Oczywiście na rynku można spotkać się z specjalnymi butami na rower, które przypinają się do pedałów tzw. pedały zatrzaskowe*.

rower postawa2

To pozwala na poprawną pozycję stóp na pedałach oraz prawidłowe pedałowanie, a co za tym idzie cała energia jest wykorzystywana podczas jazdy. Ja osobiście używam tych butów jedynie w długie trasy poza miastem. Ciężko w nich też chodzić a wręcz jest zabronione, ponieważ można uszkodzić bloki*. Na co dzień mam jedną parę butów, które są tylko na rower. Dlaczego nie jeżdżę w butach na zapinanie? Podczas jazdy po mieście jest to dość uciążliwe ciągłe odpinanie buta z pedała podczas każdego zatrzymywania się na czerwonym lub jakieś sytuacji na drodze. Są też buty tzw. 2 w 1 czyli można je przypiąć do pedała, ale w momencie zejścia z roweru można też wygodnie chodzić.

Na dłuższe trasy ubieram również strój kolarski. Spodenki mają specjalna wkładkę, która ułatwia komfort jazdy na dłuższych trasach oraz uniknięcia bólu pośladków podczas jazdy.

Ból dolnej części kręgosłupa – tu znaczenie mają 2 ustawienia: wysokość oraz odległość siodełka. W zależności od rodzaju roweru ustawienia będą się różnić. Ważne jest jednak by ręce trzymając kierownicę w podstawowej pozycji były lekko ugięte w łokciach plecy proste. Ważne by ciężar ciała był na nogach nie na rękach. Ramiona luźne. Poprawny układ dłoni na kierownicy również ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę by nadgarstki były ułożone w naturalnej pozycji nie wygięte. Ułożone równomiernie do przedramienia. Na zdjęciu poniżej widać prawidłową pozycję na rowerze. Jak widać w zależności od rodzaju roweru pozycja jest inna, ale zasady ułożenia ciała są zachowywane. W każdym przypadku widać lekko ugięte kolana, proste plecy, dobrą odległość tułowia do kierownicy oraz układ rąk na kierownicy.

rower postawa1

Te podstawowe ustawienia roweru pozwolą nam cieszyć się z jazdy na rowerze bez bólu. Ostatnią i zarazem bardzo ważną czynnością jest rozciąganie się po każdej przejażdżce. To pozwoli również na zachowanie sprawności mięśni oraz uniknięcia bólu na drugi dzień. Takie rozciąganie powinno trwać minimum 5min poniżej podaję kilka podstawowych ćwiczeń.

Jeżeli przyczyną zaprzestania jazdy na rowerze był ból to mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać by jeszcze raz podejść do roweru. Dobrze ustaw go i spróbuj przejażdżki jeszcze raz.

W razie pytań lub wątpliwości możecie pisać do mnie na fb.

Widzimy się na trasie.

Sylwia Czajkowska

 Jak fachowo ustawić wysokość siodełka w rowerze

Ból szyi, karku i mrowienie dłoni na rowerze – ustawienia


Jak wyglada profesjonalny bike fitting

Ćwiczenia rozciągające

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne