Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaJakie są najbardziej stresujące zawody ?

Jakie są najbardziej stresujące zawody ?

Stres i praca to pojęcia, które są ze sobą nierozerwalnie związane, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach. Jednakże rodzaj pracy może jeszcze bardziej pogorszyć stan, zgodnie z nowym sondażem wykazującym najbardziej stresujące zawody.

Sondaż przeprowadził amerykański serwis CareerCast.com. Jak wynika z badań, praca pozostaje głównym źródłem stresu w życiu 70% pracowników, w tym jeden z dwóch pracuje dodatkowo w napięciu z obawy o stabilność pracy – czy i kiedy zostanie bezrobotnym. Wiele osób skarży się, że ich pracodawcy niewiele robią, aby pomóc im znaleźć równowagę między pracą a resztą ich życia.

Kto jest najbardziej narażony na stres związany z pracą?

Celem określenia właściwej listy CareerCast przeanalizowała pięć podstawowych kryteriów zawodowych – czyli, czynniki środowiskowe, dochody, rozwój, wymagania dotyczące odporności fizycznej i stres.

Szczególnie stres oceniano w zależności od czynników takich jak: presję czasu, konieczną precyzję, zagrożenie życia pracowników lub innych osób, konieczność spotykania się z ludźmi oraz liczbę przepracowanych godzin. W oparciu o to, najbardziej stresującym zawodem jest pilot samolotu. Okazało się że poziom jego stresu wynosi 59,53 pkt. (na 100 możliwych). Wśród czynników implikujących wysoki poziom stresu u pilotów wymienia się dużą liczbę niezależnych od nich czynników, z którymi muszą się liczyć, pilotując samolot. A także konieczność bezgranicznego ufania ludziom z wieży kontroli lotów, których nie znają i których nigdy nie widzieli na oczy.

Poza tym pilotów wykańczają ogromne różnice między maksymalnym i minimalnym poziomem odczuwanego stresu – w pewnych momentach muszą się maksymalnie skoncentrować (lądowanie), a w innych (lot na autopilocie) mają luz. Inny problem to konieczność spędzania czasu w różnych rejonach świata, duże obciążenie pracą, niestabilność ekonomiczna (przemysł lotniczy ostatnio jest branżą zwalniającą pracowników).

Drugim najbardziej stresującym zawodem okazał się konsultant ds. public relations. Najbardziej stresogennym czynnikiem w pracy PR-owca jest kompletne uzależnienie od decyzji podejmowanych przez klienta .

Trzecie miejsce na liście zajął dyrektor wykonawczy w korporacji.

Kolejnymi osobami na liście są:  fotoreporterzy, dziennikarze, specjaliści od reklamy, architekci, maklerzy giełdowi, ratownicy medyczni oraz agenci nieruchomości .

Jako najmniej stresującymi zawodami są: audiolodzy (lekarze badający poziom słuchu), dietetycy oraz inżynierowie oprogramowania  komputerowego, logopedzi, filozofii, matematycy, terapeuci.

Do pracowników fizycznych z najsilniejszym stresem wywołanym pracą należą strażacy i policjanci.

W przeciwieństwie, introligatorzy, fotografii i pracownicy warsztatów instrumentów muzycznych są mniej narażeni na stres w pracy, zgodnie z oświadczeniem portalu CareerCast.

con_info www.careercast.com

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne